Την “πάτησε” και τώρα τρέχει… (video)

Οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν και μετά την εμφατική νίκη στο πρώτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός βρήκε απέναντί του μια διαφορετική Ρεάλ, γνώρισε την ήττα με 82-89 και πλέον ψάχνει τουλάχιστον ένα ροζ φύλλο στη Μαδρίτη.

Οι πράσινοι είδαν το παιχνίδι να πηγαίνει πολύ διαφορετικά και παρότι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα, είδαν τη Ρεάλ να πετυχαίνει 32 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, εκθέτοντάς τους συχνά στην άμυνα.

Τα επιθετικά ριμπάουντ (13-3), δημιούργησαν μύρια όσα προβλήματα στους παίκτες του Πασκουάλ, που πήραν πράγματα απο τον Καλάθη (12π, 5ασ) που δεν ήταν όμως το ίδιο καταλυτικός όπως την Τρίτη. Τζέιμς (20π, 6ασ) και Πέιν (13π) ήταν οι κορυφαίοι, ωστόσο Ρέγες (18π), Κάρολ (17π) και Τόμκινς (12π, 6ρ) έκαναν μεγάλη ζημιά.

Η συνέχεια πλέον στη Μαδρίτη, με παιχνίδια στις 25/4 (Τετάρτη) και 27/4 (Παρασκευή).

Το ματς

Από το ξεκίνημα, το παιχνίδι έδειχνε πως δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό της Δευτέρας. Ο Αντετοκούνμπο ήταν στενός “κορσές”΅στον Ντόντσιτς που ήταν εντελώς εκτός κλίματος, ωστόσο την ίδια στιγμή, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τις καλύτερες των επιλογών στη δική του επίθεση. Ο Καλάθης παρότι εξαιρετικός στην άμυνα, δεν βρήκε αντίστοιχο ρυθμό και στην άλλη πλευρά του παρκέ, ενώ το +8 των πράσινων (15-7) “μαζεύτηκε” γρήγορα από τους Μαδριλένους (18-16), χάρη στο παιχνίδι τους κοντά στο καλάθι.

Τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων (9 στο 20′) και τα πολλά κερδισμένα φάουλ (15/20 βολές στο ίδιο διάστημα) ήταν το “όπλο” της Ρεάλ που πέρασε μπροστά με καλάθι του Ρέγες (23-25) ο οποίος έκανε ζημιά με την εμπειρία του. Ο παράγοντας “Χ” για τον Πασκουάλ, βρέθηκε στο πρόσωπο του Έιντριαν Πέιν, που με 8 πόντους και δυναμική παρουσία κάτω από τα καλάθια, αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό επιθετικά, όμως Ρέγες και Ταβάρες έκαναν με τη σειρά τους ζημιά, φθείροντας με φάουλ τους αντιπάλους τους και κρατώντας έτσι τη Ρεάλ “κολλημένη” πάνω στους πράσινους. Με βολές εκατέρωθεν, το πρώτο μέρος τελείωσε με βραχεία κεφαλή για το τριφύλλι (40-36).

Η Ρεάλ έκανε το καλύτερο της δεκάλεπτο μέχρι τώρα στη σειρά, με το ξεκίνημα του β’ μέρους. Βγάζοντας συνεχώς ελεύθερα σουτ, οι παίκτες του Λάσο κατάφεραν να επιστρέψουν από το -7 (46-39), χάρις κυρίως σε δύο παίκτες, τους Κάρολ και Ρέγες. Ο Αμερικανός πέτυχε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Ισπανός φόργουορντ έκανε όλη τη “βρώμικη” δουλεια, καθαρίζοντας πολλές φάσεις μέσα στις ρακέτες. Οι Μαδριλένοι, προηγήθηκαν τρεις φορές με επτά πόντους, πέτυχαν συνολικά 32 στην τρίτη περίοδο και το σκορ στο 30ο λεπτό ήταν 61-68.

Την ίδια ώρα, οι Τζέιμς και Πέιν πάλευαν μόνοι τους για τον Παναθηναϊκό, που μπήκε δυναμικά στο τελευταίο κομμάτι του ματς και με σερί 7-0, έφερε το ματς στα ίσια (68 όλα). Η Ρεάλ συνέχιζε να βγάζει το “ίδιο” ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία, και να “πληγώνει” έτσι τους πράσινους, παρά την αφύπνιση του Καλάθη (72-76). Με τρίποντο του Τζέιμς και μία βολή του Πέιν, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι (78-80), ο Τόμκινς όμως “χτύπησε” από τη γωνία για το 78-83, ενώ το λάθος του Τζέιμς που ακολούθησε αμέσως μετά, έγειρε οριστικά πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών. Οι βολές που ακολούθησαν εκατέρωθεν, απλά διαμόρφωσαν το τελικό 82-89, αποτέλεσμα που υποχρεώνει την ομάδα του Πασκουάλ, να πάρει τουλάχιστον μία νίκη στη Μαδρίτη.