Εθνικάρα και πάσης Ελλάδος, στους 8 ευρωπαϊκούς ουρανούς

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που θα κρατάει ψηλά την «γαλανόλευκη» σημαία και τον επόμενο μήνα στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Η ομάδα του Μουστακίδη νίκησε και στο δεύτερο ματς, 3-0 (25-23, 25-19, 26-24) τη σερβική Σπαρτάκ Λιγκ και προκρίθηκε, όπως και πέρσι, στις «8» καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Εθνικός στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει είτε την πορτογαλική Μπενφίκα (όπως και το 2015), είτε την τουρκική BSSK. Στον πρώτο αγώνα η BSSK  Kωνσταντινούπολης είχε νικήσει 3-1 σετ και η ρεβάνς θα ξεκινήσει απόψε στις 22.30. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τους Σέρβους να φτάνουν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Η Σπαρτάκ προηγήθηκε μέχρι το 20-18. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Εθνικού. Με τον Τουράνιανιν από τη θέση του σερβίς, έγινε σερί 4-0 σερί (με Φόγιερ επίθεση, 2 μπλοκ και μια λάθος επίθεση των Σερβων). Με ατομικό μπλοκ του Κασαμπαλή έγινε το 23-21 . Οι Σέρβοι ισοφάρισαν 23-23 αλλά επίθεση του Γκιλέν και ο άσσος του Φόγιερ έκαναν το 25-23 και με το 1-0 σετ άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη. Ίδια η εικόνα στο ξεκίνημα του 2ου σετ με την Σπαρτακ να προηγείται 11-8 αλλά ο Εθνικός άλλαξε ταχύτητα με τον Βλαχόπουλο να περνά στη θέση του Κασαμπαλή. Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με 14-13 και 15-13 με άσο του Γκιλέν. Το 15-15 μετατράπηκε σε 18-15 με σερί 3-0 και άσσο του Μιγιαήλοβιτς. Κάπου εκεί το σετ πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Εθνικό να είναι αλάνθαστος και να φτάνει χωρίς προβλήματα στο 25-18 με επίθεση του Νικολά.

Κυρίαρχος ο Εθνικός

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Έφτασε γρήγορα στο 8-4 με άσο του Μιγιαήλοβιτς και μπλοκ του Τουρανιανιν και με λάθη των Σέρβων στο 12-8. Οι Εβρίτες διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, ομως με 3 συνεχόμενα μπλοκ τα 2 στον Γκιλίν εφεραν τις ν2 ομάδες ισόπαλες15-15. Για να φτάσουμε με τον Βραζιλιάνο στο 16-15. Το 17-17 μετατράπηκε σε 20-17 με φιλε Σπαρτακ, επίθεση και μπλοκ από Ιγκόρ Κιόση . Το 20-18 με Νικολα επίθεση . Δυο λάθη του Εθνικού έφεραν το παιχνίδι στον πόντο 21-20 για να υποχρεώσει τον Μουστακίδη να καλέσει ταιμ άουτ. Εκεί ο Εθνικός έκανε ένα καθοριστικό σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Φόγιερ και δύο καθοριστικούς πόντους από τον Γκιλέν (επίθεση μετά από κακή πάσα και έναν άσσο). Το ματς δεν είχε τελειώσει ούτε εκεί καθώς οι Σέρβοι με τρεις άουτ επιθέσεις του Εθνικού και ένα μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Ο Μιγιαήλοβιτς που λίγο νωρίτερα είχε κάνει δύο άουτ επιθέσεις για να τελειώσει το ματς κατάφερε με δύο προσωπικούς πόντους να λυτρώσει τον Εθνικό καθώς με επίθεση έκανε το 25-24 και τελείωσε τον αγώνα με άσσο. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Σπαρτάκ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (7/18 επ, 3 άσσοι, 71% υπ – 57% άριστες), Τουρνγιάνιν 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/21 επ, 3 άσσοι, 82% υπ – 73% άριστες), Κασαμπαλής 3 (3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ), Γκιουλέν 16 (11/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ – 53% άριστες), Βλαχόπουλος

ΣΠΑΡΤΑΚ (Βελίκοβιτς): Ντουντού 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 7 (7/11 επ, 59% υπ – 47% άριστες), Βογτσίλοβιτς 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 10 (7/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ – 38% άριστες), Ίλιτς 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Γιάνκοβιτς (λ, 74% υπ – 49% άριστες), Γκάγεβιτς. Γκλάβινιτς, Μιλοβάνοβιτς 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ)