Πρόκριση για Μπάρτσα, «σφαλιάρα» για Ατλέτικο!

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε 3-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ισπανίας σε αντίθεση με την Ατλέτικο Μαδρίτης που γνώρισε ήττα – σοκ από τη Θέλτα Βίγκο με 3-2.

Οι «μπλαουγκράνα» μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στους Βάσκους χάρη σε γκολ του Γουίλιαμς στο δωδέκατο μόλις λεπτό αλλά στην επανάληψη έκαναν την αντεπίθεσή τους και με γκολ των Σουάρεζ (53’), Πικέ (81’) και Νεϊμάρ (91’) πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Βαλένθια – Λας Πάλμας.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα μεγάλο «στραπάτσο» υπέστη η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε 3-2 από τη Θέλτα Βίγκο και έμεινε εκτός συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ερνάντεζ αλλά οι «ροχιμπλάνκος» ισοφάρισαν άμεσα, επτά λεπτά αργότερα με τον Γκριζμάν. Ωστόσο, στην επανάληψη, η ομάδα του Βίγκο κατάφερε να πετύχει άλλα δύο τέρματα με τους Γκουιντέτι (56’) και Ερνάντεζ (64’) και πήρε την πρόκριση παρά το γκολ του Κορέα στο 81ο λεπτό.

Έτσι, στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει μία εκ των Σεβίλλη – Μιράντες.