Στην τετράδα ο Φοίνικας, 3-1 τον Παναθηναϊκό (video)

Μετά τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας νίκησε στην απόρθητη έδρα του και τον Παναθηναϊκό και για μια ακόμη χρονιά "κλείδωσε" από πολύ νωρίς την παρουσία του στα ημιτελικά.

Μετά τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας νίκησε στην απόρθητη έδρα του και τον Παναθηναϊκό και για μια ακόμη χρονιά “κλείδωσε” από πολύ νωρίς την παρουσία του στα ημιτελικά. Οι Συριανοί είχαν σερβίς φωτιά και επίθεση που άγγιξε το 60% αποτελεσματικότητα και έφθασαν δίκαια στη νίκη με 3-1 σετ (25-17, 23-25, 25-23, 25-19). Οι συριανοί απομακρύνθηκαν από τους πράσινους 11 βαθμούς με την ομάδας του Ανδρεόπουλου να φεύγει για Πέμπτη συνεχόμενη σεζόν ηττημένη απο το νησί και να έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την 4αδα. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-8 αλλά ο Φοίνικας προσπέρασε στο φινάλε. Ντεμπούτο με τους συριανούς έκανε ο Ανδρέας Ανδρεάδης ο οποίος μάλιστα μπήκε για πρώτη φορά στο 21-22 του 2ου σετ και χρεώθηκε λάθος θέση. Στη συνέχεια, όμως, βοήθησε τα μέγιστα μπαίνοντας στη θέση του Φέργκιουσον ο οποίος με προσωπικές του ενέργειες είχε δώσει προβάδισμα στο 1ο σετ με 7-2. Ηταν η διαφορά που έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Φοίνικα για το 1-0 σετ.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος στο 2ο σετ έριξε στον αγώνα τον Ηρακλή Παπαδόπουλο στη θέση του Άλβι Σούρδι, ενώ εμπιστεύτηκε και το Μπέλο στη θέση του διαγωνίου. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 16-13 αλλά με σερί 3-0 έφερε το ματς στα ίσια 18-18. Με το Ντόκιτς και την αντένα του Παπαδόπουλου ο Φοίνικας ξέφυγε 21-19 αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 3-0 προσπέρασε 22-21. Ο Ανδρεάδης πιάστηκε σε λάθος θέση, ο Κανέλλος σταμάτησε κόντρα επίθεση και ο Γκιμαράες την κατάλληλη στιγμή έκανε το 27-25 και το 1-1 σετ.
Έχοντας ισορροπήσει τον αγώνα και με καλή ψυχολογία ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5. Ο Ανδρεάδης επέστρεψε στον αγώνα αλλά οι πράσινοι έφτασαν και στο +4 (12-8). Το σερβίς του Ντόκιτς έδωσε λύσεις στον Φοίνικα και μετά από ωραίες φάσεις ήρθε η ισοφάριση 14-14. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Λάππα προηγήθηκε 23-20 και ο Κάλντγουελ έφερε τη λύτρωση για το «πειρατικό» με 25-23.
Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Φοίνικας με καλύτερη ψυχολογία, μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς και τον Ντόκιτς να πυροβολεί κατέφερε να έχει μεγάλη διαφορά και να πάρει τη πολύτιμη νίκη. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.