Η γκολάρα του Τσάνκο έγραψε ιστορία

Τον Λούι Τσάνκο τον θυμάστε; Φόρεσε τα κιτρινόμαυρα τη σεζόν 2005/06 και κατάφερε να μείνει στη μνήμη των φίλων της ΑΕΚ λόγω ενός υπέροχου γκολ που πέτυχε κόντρα στον Παναθηναϊκό, με το όνομά του να γίνεται σύνθημα στα χείλη των φίλων του Δικεφάλου.

Τον Λούι Τσάνκο τον θυμάστε; Φόρεσε τα κιτρινόμαυρα τη σεζόν 2005/06 και κατάφερε να μείνει στη μνήμη των φίλων της ΑΕΚ λόγω ενός υπέροχου γκολ που πέτυχε κόντρα στον Παναθηναϊκό, με το όνομά του να γίνεται σύνθημα στα χείλη των φίλων του Δικεφάλου. Στις 23 Οκτωβρίου 2005 η Ένωση υποδέχθηκε τους “πράσινους” στο Ολυμπιακό στάδιο και οι περίπου 35 χιλιάδες φίλοι της ΑΕΚ έβλεπαν το ματς να οδεύει προς τη λήξη του με λευκή ισοπαλία. Τελικά εξελίχθηκε σε θρίαμβο. Στο 85ο λεπτό ο Λυμπερόπουλος άνοιξε το σκορ κι έβαλε …φωτιά στις εξέδρες, με τον Λούι Τσάνκο δύο λεπτά αργότερα να πετυχαίνει ίσως το γκολ της χρονιάς. Με ένα σουτ από το …σπίτι του ο Σουηδός κάνει το 2-0 και λίγο πριν τη λήξη ο Βασίλης Λάκης βάζει το …κερασάκι στην τούρτα της νίκης της ΑΕΚ με σκορ 3-0. Ο Τσάνκο έμεινε στην ιστορία, όχι για την πολυετή παρουσία του στην ομάδα, αλλά γι’ αυτό το γκολ που δεν ξέχασε ποτέ κανένας φίλος της Ένωσης.