Κυπελλούχος Σερβίας με Ζντιέλαρ, η Παρτίζαν (video)

Κυπελλούχος Σερβίας αναδείχθηκε η Παρτιζάν καθώς στον τελικό επικράτησε της Μλάντνοστ Λουτσάνι με σκορ 2-1. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Σάσα Ζντιέλαρ

Το φαβορί επικράτησε, δύσκολα όσο μάλλον δείχνει το σκορ 2-1 στον τελικό του κυπέλλου Σερβίας που έγινε στο στάδιο «Γκράντσκι» της πόλης Σουρντούλιτσα, νότια του Βελιγραδίου.

Η Παρτιζάν αντιμετώπισε την Μλάντνοστ Λουτσάνι – μια ομάδα που τερμάτισε 10η στην κανονική περίοδο της Σέρβικης Λίγκας – και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση χάρις το νικητήριο γκολ του γνωστού μας Σάσα Ζντιέλαρ!

Η Μλάντνοστ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του 33χρονου Γιάνκο Τουμπάσεβιτς στο 21ο λεπτό.
Ο Μαυροβούνιος Μάρκο Γιάνκοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 δέκα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη η ωριμότητα και η ποιοτική ανωτερότητα υπερίσχυσαν του ενθουσιασμού.
Η ομάδα του Μίροσλαβ Ντζούκιτς ήταν καλύτερη στην επανάληψη και κατάφερε να σημειώσει το γκολ της νίκης με τον Ζντιέλαρ στο 62ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κοντινό πλασέ του 23χρονου πρώην παίκτη του Ολυμπιακού.
Αυτό ήταν το 6ο κύπελλο που κατακτά στην Σερβία η Παρτιζάν.