Βήμα πλέι -οφ για Ρέθυμνο (video)

Το Ρέθυμνο επικράτησε με 75-67 εντός έδρας του Κόροιβου για την 21η Αγωνιστική της Basket League και έμειναν στο κόλπο για την είσοδο στα πλέι - οφ.

Το Ρέθυμνο επικράτησε με 75-67 εντός έδρας του Κόροιβου για την 21η Αγωνιστική της Basket League και έμειναν στο κόλπο για την είσοδο στα πλέι – οφ.

Οι Κρητικοί έχουν ρεκόρ 9 νίκες και 12 ήττες, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 7-14 δεν έχουν «καθαρίσει» στη μάχη της σωτηρίας.

Για τους νικητές, οι Γιαννόπουλος (18 π.) και Χάροου (16 π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, ενώ ο Κόροιβος είχε τον Τσάπιν με 14 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο ο αγώνας ήταν ντέρμπι, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά, μπαίνοντας μπροστά ακόμα και με έξι πόντους, πριν ένα σερί 5-0 φέρει το ματς στον πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου (17-18).

Ο Κόροιβος κράτησε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και πήραν κεφάλι στο σκορ, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα να τους βρει να προηγούνται με 37-30.

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +13′ στο τέλος του δεκαλέπτου (60-47).

Ο Κόροιβος πλησίασε με σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο μίλησε ο Γιαννόπουλος με τρίποντα. Τελικά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους ως το τέλος και επικράτησαν με 75-67.