Ο Χάινς της έδωσε το «φιλί της ζωής» (video)

Αλέξης Περδίκης
20/04/2017 • 22:02
ΤΣΣΚΑ-Μπασκόνια
Το επιθετικό ριμπάουντ, το κερδισμένο φάουλ και οι δύο εύστοχες του Κάιλ Χάινς στο 1.1, απέτρεψαν τη διαφαινόμενη παράταση και τους έξτρα «πονοκεφάλους» για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που με 84-82 πήρε τη νίκη κόντρα στην (και πάλι) ανταγωνιστική Μπασκόνια και έκανε το 2-0.

Αυτή τη φορά ήταν ακόμα πιο δύσκολο για την «αρκούδα» σε σχέση με το πρώτο ματς (98-90), αφού αν και ξέφυγε με 17 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (64-47), οι Βάσκοι επέστρεψαν και απείλησαν στα ίσια. Το πολύ γρήγορο τρίποντο του Μπομπουά ισοφάρισε το ματς (82 όλα) με 10’’ να απομένουν, ωστόσο αν και ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε δύσκολο σουτ, ο Χάινς ήταν εκεί, πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Λαπροβίτολα, έβαλε τις βολές και άφησε στους παίκτες του Αλόνσο κάτι παραπάνω από 1 δευτερόλεπτο, χωρίς τάιμ άουτ...

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται ανάμεσα στις δύο ομάδες, η ομάδα του Ιτούδη πάτησε «γκάζι» στη γ’ περίοδο, βρήκε επιθετικές συνεργασίες για να φτάσει μέχρι το 64-47 αλλά η Μπασκόνια κατάφερε σιγά-σιγά να το «μαζέψει», μέχρι το «χιτσκοκικό» φινάλε.

Ο Τεόντοσιτς με 16 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ οι Χάινς και Ντε Κολό ακολούθησαν με 10 πόντους έκαστος. Πολύ καλή παρουσία και από τον Άαρον Τζάκσον που είχε 7 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Μπομπουά ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αλόνσο με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ χρειάζεται πλέον μία νίκη για να βρεθεί στο Final Four της Κωνσταντινούπολης, με τη σειρά όμως να μεταφέρεται στη Βιτόρια για ένα ή και δύο ματς εφόσον οι Βάσκοι κάνουν το 2-1 την ερχόμενη Τρίτη (25/4).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-35, 69-58, 84-82