Είναι βαριά αυτή η φανέλα! (video)

Ο Παναθηναϊκός, σε ένα παιχνίδι must win, κατέκτησε τη νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 88-82, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.
Νίκος Βόπης
16/03/2017 • 23:02
Παναθηναϊκός

Ο Γκιστ γύρισε πραγματοποιώντας «εκκωφαντικό» θόρυβο με τα καρφώματά του, ο Καλάθης βρήκε τον Διόσκουρό του και οι Σίνγκλετον και Φελντίν απλά αρνήθηκαν να χάσουν πετυχαίνοντας 19 και 14 πόντους αντίστοιχα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην 15η νίκη τους στη σεζόν.

Απ’ την άλλη, η ασφυκτική άμυνα των «πρασίνων» ανάγκασε τον Σέρχιο Γιουλ να μείνει στους δέκα μόλις πόντους ενώ έδωσε και οκτώ ασίστ ενώ πρώτος σκόρερ για τους Μαδριλένους ήταν ο Ράντολφ με 13 πόντους.

Ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι έχοντας πρωταρχικό του στόχο να είναι αρκετά «σφιχτός» στην άμυνα χωρίς να επιτρέπει εύκολα καλάθια στους Ισπανούς και στη συνέχεια να βρει τις αδυναμίες της Ρεάλ και να μπορέσει να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Μία από τις κυριότερες εντολές του Τσάβι Πασκουάλ που έγινε εμφανής από τα πρώτα δευτερόλεπτα ήταν η απομόνωση του Σέρχιο Γιουλ από τον Νικ Καλάθη. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού δεν άφησε τον Ισπανό ούτε δευτερόλεπτο από τα μάτια του εμποδίζοντάς του τη δημιουργία και την τροφοδότηση των ψηλών.

Εκτός αυτού, ο αρχηγός των «πρασίνων» ήταν πολύ καλός και στο δημιουργικό τομέα καθώς με τον Τζέιμς Γκιστ στο πλευρό του δημιούργησαν τρεις φορές εξαιρετικά πικ εν ρολ που οδήγησαν σε εντυπωσιακά καρφώματα του Αμερικανού, ο οποίος έδειξε ότι έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται την μπάλα στην επίθεση για να μπορέσουν να βρουν το ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια και σε αρκετές περιπτώσεις τα κατάφεραν φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +5 (19-15). Ωστόσο, η ποιότητα της Ρεάλ είναι τέτοια που δεν θα άφηνε σε καμία περίπτωση τον αντίπαλό της να ξεφύγει στο σκορ και με ένα σερί του Ράντολφ στο σκοράρισμα ισοφάρισε σε 19-19 ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με δύο, 21-19 χάρη σε ένα φλόουτερ του Καλάθη.

Ισορροπία τρόμου!

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν εξαιρετικό θέαμα στο κλειστό του ΟΑΚΑ ενώ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την περίοδο με τους Τζέιμς και Παππά να ρίχνονται στη «μάχη».

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι και με ένα σερί 5-0 έφτασαν στο +7 (26-19). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι Χάντερ και Ρούντι ήταν εκείνοι που δημιούργησαν σκορ ενώ ο Ρέγες ολοκλήρωσε το σερί των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση (26-26).

Οι Μαδριλένοι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ των Χάντερ και Ρέγιες έδωσαν δεύτερες επιθέσεις στη Ρεάλ, οι οποίες κατέληξαν σε καλάθια. Μάλιστα, για πρώτη φορά μετά το 13-14 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ (33-34) με τον Τσάβι Πασκουάλ να ακούει το πρώτο «καμπανάκι» από την αντίδραση της ομάδας του.

Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ισπανός τεχνικός οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 6-0 από τον Ρίβερς οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να έχει το ισχνό μεν προβάδισμα δε.

Όταν βάζεις θα βάζω, όταν χάνεις θα χάνω!

Στην Τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά με τον Ρίβερς να είναι ο πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» στο πρώτο δίλεπτο.

Ο Αμερικανός φόργουορντ με τέσσερις δικούς του πόντους έφτασε τη διαφορά από το 43-41 στο 47-41. Ωστόσο, η Ρεάλ, όπως ήταν αναμενόμενο έβγαλε αντίδραση, μείωσε στο σκορ και έδωσε στο παιχνίδι τον χαρακτήρα ντέρμπι που άρμοζε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Ωστόσο, η Ρεάλ στα μισά της περιόδου οι Ισπανοί πραγματοποίησαν αρκετά συνεχόμενα λάθη, οξύμωρο της ποιότητας που διαθέτουν. Ο Παναθηναϊκός τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο με την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε και με ένα σερί 4-0 πήγε τη διαφορά και πάλι στο +5 (53-48).

Ευθύνη σε αυτή την εικόνα της Ρεάλ είχε και ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος έδειχνε αρκετά εκνευρισμένος καθώς τα είχε βάλει με τους διαιτητές με αποτέλεσμα ο Πάμπλο Λάσο να τον στείλει στον πάγκο και αυτό φάνηκε να είναι ευεργετικό καθώς μετά το τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα με 55-56.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα κενό στην επιθετική του παραγωγή αλλά δεν το πλήρωσε καθώς και η Ρεάλ πήγε σε λανθασμένες επιθετικά επιλογές και με ένα μπάζερ μπίτερ του Φελντίν οι δύο ομάδες πήγαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες 58-58.

Ζήτημα λεπτομερειών…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να παίξουν στα όρια του φάουλ θέλοντας να οδηγήσουν στο λάθος τη Ρεάλ, με τον Γιουλ να είναι παροπλισμένος στον πάγκο, στα πρώτα τρία λεπτά.

Οι «μερένχες» είχαν σε εκείνο το σημείο του αγώνα τον Ντόντσιτς «πρώτο βιολί» στην «ορχήστρα» του Λάσο, με το παιδί – θαύμα του Ευρωπαϊκού μπάσκετ να βάζει μερικά εντυπωσιακά καλάθια, αποδεικνύοντας για ποιο λόγο μιλάει γι’ αυτόν όλη η Ευρώπη και όχι μόνο.

Οι παίκτες του Πασκουάλ προσπάθησαν να βρουν λύσεις επιθετικά μέσα από την ασφυκτική τους άμυνα και τα κατάφεραν καθώς μέτρησαν ένα σερί 5-0 από ένα καλάθι του Παππά και ένα τρίποντο του Σίνγκλετον για το 73-68. Αμφότεροι οι προπονητές γνώριζαν πως, όταν το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο του τρίλεπτο, ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρεια ήταν αρκετή για να κάνει τη διαφορά.

Ο Γιουλ άρχισε να παίρνει τη μία επίθεση μετά την άλλη, αποδεικνύοντας για το ποιο είναι ο πιο «clutch» παίκτης στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή. Ωστόσο, το βράδυ της Πέμπτης είχε και ο Παναθηναϊκός τον δικό του «Γιουλ», φυσικά δεν ήταν άλλος από τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με ένα τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το 80-74 βάζοντας τίτλους τέλους στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα οι Μαδριλένοι έψαχναν με κλειστά μάτια τον Γιουλ, ο οποίος όμως δεν ήταν «ζεστός» με τον Παναθηναϊκό να τον παίζει πολύ έξυπνα κόβοντάς του κάθε δίοδο απειλής από τα 6,75μ. Το τελικό 88-82 διαμόρφωσαν δύο βολές του Παππά.