Μαγικός Αζάρ, συνεχίζει με το απόλυτο η Τσέλσι

Με οδηγό τον Εντέν Αζάρ η Τσέλσι επικράτησε με σκορ 4-1 της Κάρντιφ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εύκολα επικράτησε με 3-0 εντός έδρας και η Μάντσεστερ Σίτι επί της Φούλαμ.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Γιουρόπα Λιγκ, που έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμα ματς, βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Μπάμπα στο 16ο λεπτό. Μάλιστα ο Σολ Μπάμπα έγινε ο γηραιότερος παίκτης της Πρέμιερ Λιγκ (33 χρόνων και 244 ημερών) που σκοράρει στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς (34 χρόνων και 316 ημερών) από τον Αύγουστο του 2016.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αζάρ. Μέσα σε 7 λεπτά (37΄, 44΄) πέτυχε 2 γκολ και έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του να πάρει την πολύτιμη νίκη. Μάλιστα στο 80ο λεπτό ολοκλήρωσε την σπουδαία του απόδοση με χατ τρικ ευστοχώντας σε πέναλτι. Από τη στιγμή που ο Βέλγος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ, έχει συμμετοχή στα περισσότερα γκολ από οποιονδήποτε άλλο μέσο της διοργάνωσης. Έχει 74 γκολ και 41 ασίστ! Στο 83΄ο παίκτης που είχε κερδίσει το πέναλτι, ο Γουίλιαν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τους Λονδρέζους.

Η σύνθεση της Τσέλσι: Κεπα, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Λουίζ, Καντέ, Κόβασιτς (50′ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Πέδρο (68′ Γουίλιαν), Ζιρού, Αζάρ (84′ Ζαπακόστα)

Νίκη και για την Σίτι. Αιφνιδίασε την Φούλαμ πετυχαίνοντας 2 γκολ στις αρχές των 2 ημιχρόνων. Το 1-0, 97 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Σανέ στην πρώτη του εμφάνιση στο βασικό σχήμα και το 3-0, 98 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου με τον Στέρλινγκ. Ενδιάμεσα είχε πετύχει το 2-0 ο Σίλβα. Το γκολ του Στέρλινγκ ήταν το Νο.200 στην Πρέμιερ Λιγκ, υπό τις οδηγίες του Πεπ Γκουαρντιόλα, από το 2016 δηλαδή.

Η Σίτι έχει σκοράρει 3+γκολ στα 35 από τα 81 ματς υπό τις οδηγίες του Καταλανού τεχνικού (ποσοστό 43%)

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με σημαντική νίκη με σκορ 2-1, από την έδρα της Νιούκαστλ και με την 3η σερί νίκη της συνεχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά. Το σκορ άνοιξε με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ο Γκρανίτ Τζάκα στο 49′.

Η Νιούκαστλ στο τέλος άρχισε να χάνει ευκαιρίες με τον Αγιόθε Πέρεθ. Μάλιστα, στο 91′ η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μείωσε με τον Κίαραν Κλαρκ, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και παρέμεινε δίχως νίκη φέτος. Ο Ουνάι Έμερι χρησιμοποίησε βασικό  τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-2 (90+3′ Λαμέλα / 39′ Βαϊνάλντουμ, 54′ Φιρμίνο)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 3-0 (2′ Σανέ, 21′ Ντ. Σίλβα, 47′ Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ – Άρσεναλ 1-2 (90+1′ Κλαρκ / 49′ Τζάκα, 58′ Εζίλ)

Τσέλσι – Κάρντιφ 4-1 (37′, 44′, 80′ πέν. Αζάρ, 83′ Γουίλιαν / 16′ Μπαμπά)

Μπόρνμουθ – Λέστερ 4-2 (19′, 37′ Φρέιζερ, 41′ πέν. Κινγκ, 81′ Σμιθ / 88′ πέν. Μάντισον, 89′ Ολμπράιτον)

Χάντερσφιλντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (38′ Τζάτζα)