Ακόμη πιο ψηλά η Γουέστ Μπρομ (video)

Η Γουέστ Μπρομ πέρασε νικηφόρα από το Πόρτμαν Ρόουντ της Ίπσουιτς και συνεχίζει να σκαρφαλώνει πιο ψηλά στην κατάταξη.

Η νίκη επί της Ληντς την προηγούμενη αγωνιστική έφερε τη Γουέστ Μπρομ μετά από τέσσερα ματς στο δρόμο των επιτυχιών και σε αυτόν έμεινε και την 18η αγωνιστική της Τσάμπιονσηπ. Η Ίπσουιτς αναζητούσε απεγνωσμένα την πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν, αλλά ούτε σε αυτό το ματς τα κατάφερε.

Ο Τζέι Ροντρίγκεζ με το 100ο γκολ της καριέρας του έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 26ο λεπτό σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Ίπσουιτς έδειχνε σαφώς αδύναμη να την ανταγωνιστεί.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν πιο ζωηροί, ωστόσο η Γουέστ Μπρομ είχε την ποιότητα για να φέρει το ματς εκεί που ήθελε. Ο Μπαρνς είχε δοκάρι στο 56ο κι έκανε το τελικά το 2-0 στο 77ο λεπτό. Ένα λανθασμένο κοντρόλ του Ανταραμιόγιο έβγαλε τον Τζάκσον τετ α τετ με τον Τζόνστοουν κι εκείνος μείωσε σε 2-1 πέντε λπετά πριν το τέλος.

Η Ίπσουιτς λίγο έλειψε να “κλέψει” το βαθμό, όμως το φάουλ του Λάνκεστερ στην τελευταία φάση του ματς κατέληξε στο δοκάρι.