Τρίποντο τετράδας για τον Παμβοχαϊκό επί της ΑΕΚ

Τι και αν άλλαξςε πασαδόρο... Τι και αν είχε 10 άσσους, 8 περισσότερους από τον αντίπαλό της... Η ΑΕΚ υποχρεώθηκε από τον Παμβοχαϊκό στην πρώτη εντός έδρας ήττα που την καθηλώνει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τι και αν άλλαξςε πασαδόρο… Τι και αν είχε 10 άσσους, 8 περισσότερους από τον αντίπαλό της… Η ΑΕΚ υποχρεώθηκε από τον Παμβοχαϊκό στην πρώτη εντός έδρας ήττα που την καθηλώνει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα από το Βραχάτι ήταν ουσιαστική και αποτελεσματική στα κρίσιμα σημεία των δύο τελευταίων σετ και ήταν αυτή που πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο τετράδας στο ΜΕΤΣ. Οι «κιτρινομπλού» επικράτησαν 3-1 (25-19, 15-25, 25-23, 28-26) πετυχαίνοντας την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη, τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ παρουσίασε νέο αγωνιστικό πρόσωπο με τον Ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν ο οποίος έδειξε τη μεγάλη του κλάση αλλά υστέρησε στην υποδοχή και στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης στην κόντρα επίθεση κάνοντας πολλά λάθη στο φινάλε του 3ου και του 4ου σετ. Είναι επίσης εντυπωσιακό πως στο 1ο σετ ΑΕΚ προηγήθηκε 12-8 και στο 4ο σετ προηγήθηκε 14-10 αλλά και τις δύο φορές έχασε τα σετ από τον μαχητικό Παμβοχαϊκό που είχε μεγαλύτερη πληρότητα και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Γκλανστόουν που είχε 14 πόντους με 11 στις 13 επιθέσεις!

Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 48% άριστες), Κανέλλος 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 23 (19/40 επ., 4 άσσοι), Μότα 8 98/20 επ., 75% υπ. – 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. – 44% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 2 (2/3 επ., 57% υπ. – 29% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ.), Ολιβέιρα 15 (14/31 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 38% άριστες), Γκλαντστόουν 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/16 επ.), Τουρνάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 24 (21/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 59% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Μακρυγιάννης, Ρούμπο 1 (1 μπλοκ), Κωτσάκης (40% υπ. – 40% άριστες).