Πέρασε σαν πρώτη η Βίρτους (video)

Η πρωτοπόρος Βίρτους Μπολόνια πέρασε από την Γερμανία κερδίζοντας την Μπαϊρόιτ με 93-83, σε ένα παιχνίδι που οι Γερμανοί ξύπνησαν και προσπάθησαν να το χτυπήσουν στην τελευταία περίοδο. Πάντερ, Τέιλορ και Εμ’ Μπαγέ έκαναν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Η πρώτη περίοδος έδειξε τις προθέσεις των δύο ομάδων. Γρήγορο μπάσκετ, καλές επιθέσεις, λιγότερη προσοχή στην άμυνα και υψηλό σκορ. Παρόλα αυτά οι παίκτες της Βίρτους αν και σε εκτός έδρας παιχνίδι ήταν πιο εύστοχοι στα δίποντα, αλλά κυρίως στα τρίποντα, αφού οι Γερμανοί ξεκίνησαν πίσω από την γραμμή έχοντας 0/7 προσπάθειες.

Ο Πάντερ από το πρώτο κιόλας καλάθι της Βίρτους έδειξε τις προθέσεις του και μαζί με τον Εμ’ Μπαγέ και τον Τέιλορ ήταν οι παίκτες που αποτέλεσαν άλυτα προβλήματα για την άμυνα της Μπαϊρόιτ. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο η Μπολόνια είχε χτίσει διαφορά 16 πόντων (30-46), ενώ το εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-48.

Κι ενώ το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έδειχνε να ξεφεύγει παντελώς από τον έλεγχο των παικτών του Κόρνερ, άρχισαν να μπαίνουν τα μακρινά σουτ, απέδωσε καρπούς η πίεση με παγίδες σε όλο το γήπεδο και η Μπαϊρόιτ επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης. Η διαφορά έπεσε ως και στους πέντε πόντους (69-74) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ως εκεί.

Οι Ιταλοί συνήλθαν βρήκαν την χαμένης τους ευστοχία πίσω από την γραμμή και έφτασαν στην 9η τους φετινή νίκη.

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Χρόβατ 12(2), Μέισνερ 4, Σέιφερθ 14, Στόκτον 7, Τόμας 17(1), Μπρουκς 16(4), Ντόρεθ, Μίκα 13, Ραϊβιο.

Βίρτους Μπολόνια (Σακριπάντι): Μπάλντι Ρόσι 6(2), Κράβιτς 1, Μάρτιν 8, Πάντερ 22(5), Τέιλορ 17(1), Αραντόρι 2, Καπελέτι 6, Εμ’ Μπαγέ 15(3), Μορέιρα 6, Παγιόλα 2, Κβάλε 8.