“Απόδραση” από τον Χολαργό για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την ήττα από τον Χολαργό αλλά βρήκε ήρωα στο φινάλε της κανονικής περιόδου τον Στρέλνιεκς και "πύργο" τον Μιλουτίνοφ (21 πόντοι, 17 ριμπάουντ) για να περάσει από το "Αντώνης Τρίτσης" με σκορ 68-73 στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την ήττα από τον Χολαργό αλλά βρήκε ήρωα στο φινάλε της κανονικής περιόδου τον Στρέλνιεκς και “πύργο” τον Μιλουτίνοφ (21 πόντοι, 17 ριμπάουντ) για να περάσει από το “Αντώνης Τρίτσης” με σκορ 68-73 στην παράταση.  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 4/30 τρίποντα στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά βρήκαν ήρωα στο τέλος του αγώνα στο πρόσωπο του Στρέλνιεκς.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε πολύ μεγάλο θέμα απέναντι στην κλειστή άμυνα του Λυκογιάννη, μένοντας μόλις στους 11 πόντους στο δεκάλεπτο και στους 26 στο ημίχρονο έχοντας 0/16 τρίποντα! Στην απέναντι πλευρά ο Χολαργός μπορεί να τα… έσπασε με τη σειρά του το πρώτο δεκάλεπτο (9-11), αλλά στην δεύτερη περίοδο πέτυχε 20 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 29-26.

Το ντέρμπι χαρακωμάτων συνεχίστηκε με ελάχιστους πόντους ένθεν και ένθεν στην τρίτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν 9-0 σερί και μετέτρεψαν το 38-37 σε 47-37 στο 29΄! Μια βολή του Σπανούλη και ένα τρίποντο του Παπανικολάου έφερε το σκορ στο 47-41 στο 30΄ και ο Χολαργός πια… το πίστευε!

Η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 57-52 στο 34΄ και 59-55 με καλάθι του Λαβ, 2:29 πριν το τέλος. Κάπου εκεί ο Στρέλνιεκς «πήρε το όπλο του», μετά την μία εύστοχη βολή του Μιλουτίνοφ στα 2:05 (59-56). Μετά το λάθος του Τάλτον ο Λετονός ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ στα 01:27 (59-59). Ο Λαβ αστόχησε στα 30΄΄, ο Στρέλνιεκς με λέι-απ έκανε το 59-61 στα 11΄΄ και ο Χολαργός είχε στη διάθεση του ένα σουτ για ισοφάριση ή νίκη.

Μετά το τάιμ-άουτ του Λυκογιάννη ο Λαβ έπαιξε πιν εν ρολ και κατάφερε να πετυχει λέι-απ ισοφάρισης, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση (61-61).

Αφού κατάφερε να αποφύγει την ήττα στα 40 λεπτά, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα στην παράταση απέναντι στον αξιόμαχο αντίπαλο του. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να τροφοδοτήσουν σωστά τον Μιλουτίνοφ, ο Σέρβος δεν είχε αντίπαλο (21πόντοι, 17 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 κερδισμένα φάουλ) και το τελικό 68-73 ήρθε χωρίς καρδιοχτύπι.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτσπάτρικ 9, Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 6 (10ρ), Χόκινς 15 (7ρ), Κόττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (7ρ), Σκουλίδας 3, Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 15, Μιλουτίνοφ 21 (17ρ), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11 (8 ασίστ), Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/10 σουτ, 6 ασίστ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10, Τουπάν 3, Λεντέι.