Νίκη Champions League για τη Λειψία

Η ομάδα από τη Σαξονία πέρασε από την έδρα της Στουτγκάρδης με 3-1, έφτασε στους 41 βαθμούς και πλέον «πατάει» πιο γερά στην πρώτη τετράδα της Bundesliga.

Στη Στουγκάρδη η ομώνυμη ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς στην αναμέτρηση με τη Λειψία, με τον Πόουλσεν να πετυχαίνει στο 9’ το ενδέκατο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα και να δίνει προβάδισμα στο σύνολο του Ράνγκνικ. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να βρουν την ισοφάριση με πέναλτι του Τσούμπερ στο 16’, με το διαιτητή να δίνει την παράβαση αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη δύο γκολ στο…σακούλι τους, με τον Ζάμπιτσερ στο 68’ και τον Πόουλσεν στο 74’ για να φτάσουν στο άνετο 1-3.

Η Βόλφσμπουργκ είχε να νικήσει στην έδρα της από τις 18 Δεκεμβρίου, τα κατάφερε απέναντι στη Μάιντς αφού επιβλήθηκε με 3-0 χάρη σε γκολ των Άρνολντ στο 4’, Βέγκχορστ με πέναλτι στο 69’ και Κνόχε στο 77’ με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Χόφενχαϊμ μπήκε δυνατά στον αγώνα με το Αννόβερο και προτού συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο, είχε ήδη πετύχει δύο γκολ με τους Ζοέλιντον στο 4’ και Μπελφοντίλ στο 14’, με τον Ντεμίρμπαϊ να διαμορφώνει στο 80’ το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους.

Σάλκε και Φράιμπουργκ έμειναν στο 0, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται για περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10 ποδοσφαιριστές, μετά την αποβολή του Σερντάρ στο 42’ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Είναι ο τέταρτος παίκτης της Σάλκε που αποβάλλεται στο τρέχον πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις κι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, αφού απεβλήθη ο Γκιούντερ.