Έγραψε ιστορία η Σάλτσμπουργκ (video)

Η Σάλτσμπουργκ νίκησε 5-1 την Αούστρια Βιέννης και παρέμεινε αήττητη για 40ο παιχνίδι εντός έδρας στην Μπουντεσλίγκα. Έσπασε το στοιχειωμένο ρεκόρ των 39 αγώνων της Βάκερ Ίνσμπρουκ που κρατούσε απο το 1984!!!

Η Σάλτσμπουργκ χρειάστηκε ένα καλό δεκαπεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθεί της Αούστρια Βιέννης! Ο μόνιμος σκόρερ Νταμπούρ βρήκε δίχτυα στο 34ο λεπτό από ωραία ασίστ του Λάινερ.

Η Αούστρια αντέδρασε εντυπωσιακά! Έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στην Red Bull Arena καθώς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάτιτς από τον τερματοφύλακα Στάνκοβιτς. Εύστοχος ο Σαξ (41′) ισοφάρισε! Σκορ ημιχρόνου 1-1.

Η πρωταθλήτρια μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Μιναμίνο βρήκε χώρο από δεξιά… κουβάλησε την μπάλα είκοσι μέτρα και μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Πεντς για το 2-1!

Ακολούθησαν μεγάλες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και η νίκη κλείδωσε για τους γηπεδούχους στο 75ο λεπτό. Ο Μιναμίνο κέρδισε πέναλτι. Ο Νταμπούρ νικήθηκε από τον Πεντς αλλά στην επαναφορά πέτυχε το 3-1 και έφτασε τα δεκατέσσερα γκολ στη σεζόν!

Ο Νταμπούρ ήταν ασταμάτητος. Με άπιαστο σουτ πέτυχε το 4-1 στο 86ο λεπτό και στις καθυστερήσεις μετά από ασίστ του Σαμασέκου έγραψε το τελικό 5-1 καθώς νίκησε στο τετ-α-τετ τον Πεντς. Έφτασε τα τριάντα γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και έδειξε για ακόμη μια φορά γιατί η Σεβίλλη έσπευσε να τον κλείσει για το επόμενο καλοκαίρι!

Η Σάλτσμπουργκ έγραψε ιστορία καθώς έμεινε αήττητη για 40ο ματς πρωταθλήματος εντός έδρας και 60ο σε όλες τις διοργανώσεις. Έσπασε το ιστορικό ρεκόρ της Βάκερ Ίνσμπρουκ που είχε μείνει αήττητη 39 ματς εντός έδρας από τον Μάρτη του 1982 ως τον Σεπτέμβρη του 1984!

Παράλληλα πήγε και πάλι στο +4 από την Λίντσερ την οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την επόμενη αγωνιστική.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – 1η Αγωνιστική
Στουρμ Γκρατς – Σεντ Πόλτεν 0-1 (Μπάλιτς 86′)
Βόλφσμπεργκερ – Λίντσερ 0-3 (Κλάους 17′, Ούλμαν 30′, Ζοάο Βίκτορ 44′)
Σάλτσμπουργκ – Αούστρια Βιεν. 5-1 (Νταμπούρ 34′, 75′, 86′, 90+, Μιναμίνο 47′ / Σαξ 41′)