Το "τυχερό" 13άρι της Ούνικς (video)

H "ελληνική" Ούνικς Καζάν κατάφερε να επιστρέψει από το -13 της τρίτης περιόδου, επιτυγχάνοντας εμφατική νίκη, πρώτη στο Eurocup, 80-67 επί της Ολύμπια Λιουμπλιάνα.
0
Γρηγόρης Παπαβασιλείου
09/10/2019 • 21:08
Κομβική η παρουσία του Κώστα Καϊμακόγλου στη νίκη της Ούνικς
Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Πρίφτη με τον Σμιθ να έρχεται από τον πάγκο και τον Καϊμακόγλου να δίνει λύσεις στα ριμπάουντ έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη 38-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο έβγαλε στην επιφάνεια τις αδυναμίες των Ρώσων, με την Ολίμπια να βρίσκεται μπροστά με 13 πόντους, 47-60, 2.40 πριν την ολοκλήρωσή του. Ήταν η ώρα που ο Πρίφτης επένδυσε στην άμυνα κι από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του αγώνα η Ούνικς δέχθηκε μόλις 7 πόντους, σημειώνοντας 33 και φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

Ο Σμιθ έβαλε 21 πόντους με 9/11 σουτ, ενώ είχε 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ολοκληρώνοντας το ματς χωρίς λάθος. 9 πόντοι και 9 ριμπάουντ για τον Καϊμακόγλου, ενώ 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και μία ασίστ είχε ο Μάντζαρης.

Σιμόνοβιτς και Μποουτράιτ ήταν οι διψήφιοι για την Ολίμπια, που έμεινε από βενζίνη στο τέλος.

21/10/2019 • 12:05