Πάλεψε αλλά έχασε από τη Νέξε ο Ολυμπιακός

Αν και πάλεψε σαν ίσος προς ίσον, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 25-22 από τη Νέξε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον 3ο γύρο του EHF Cup ανδρών στο χάντμπολ.

Χωρίς τον τραυματία Σανίκη και με τον Βραζιλιάνο Λέμος να αποβάλλεται για αντιαθλητικό παιχνίδι μόλις στο 25ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 14-13 στο ημίχρονο και ήταν ισόπαλοι με τους Κροάτες (20-20) μέχρι επτά λεπτά πριν τη λήξη, όμως στο φινάλε δέχθηκαν τρεις δίλεπτες αποβολές (η μία στον πάγκο για διαμαρτυρία) και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Η ρεβάνς θα γίνει το επόμενο Σάββατο (24/11), στην πόλη Νάσιτσε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρητικός 5, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Ρέινα 6, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος, Τσίλης 2

ΝΕΞΕ: Σίπιτς 4, Γκάτζα 2, Λέμπαν 1, Ετερ, Ζρνιτς 3, Μρντένοβιτς, Μπάρισιτς, Τσαρ, Μπούβινιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Γέλινιτς 1, Βίντα, Λόντσαρ 1, Τόμιτς 1, Γιάγκανιατς 3, Βόζαμπ 5