Ακάθεκτη η Μπάγερν, γκέλα για Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα του Αννόβερου επικρατώντας 1-0 και στέφθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα στη Γερμανία.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, αν και αντιμετώπισε το παιχνίδι λίγο σαν αγγαρεία, κατάφερε τελικά να πάρει μία ακόμα νίκη και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας, χάρη σε γκολ του Μίλερ στο 40ο λεπτό. Μάλιστα, οι Βαυαροί αύξησαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Ντόρτμουντ αφού η ομάδα του Τούχελ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κολωνία.

Οι Βεστφαλοί, αν και προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ μάλιστα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, δεν τα κατάφεραν με την Κολωνία να ανατρέπει την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και με γκολ των Ζόλερ στο 82’ και Μοντέστε στο 90ο λεπτό πήραν τη νίκη με την Ντόρτμουντ να μένει δεύτερη με 38 πόντους, οκτώ λιγότερους από την Μπάγερν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υποχρέωσε σε ήττα την Βέρντερ Βρέμης με 2-1 ενώ το Αμβούργο ηττήθηκε στην έδρα του από την Άουγκσμπουργκ. Τέλος, η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ίνγκολσταντ με 1-0 και πλέον βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.