Αδίκησε ξανά τον εαυτό της η ΑΕΚ (video)

Μετά την πρεμιέρα κόντρα στην Εστουδιάντες, η ΑΕΚ «ξύπνησε» και πάλι αργοπορημένα απέναντι στην Μπάνβιτ από την οποία ηττήθηκε 70-74 στο ΟΑΚΑ, πετώντας έτσι στα «σκουπίδια» το σπουδαίο «διπλό» επί της Βενέτσια την προηγούμενη εβδομάδα.
26/10/2017 • 06:36

Αν και δεν πήρε το προβάδισμα ούτε μια φορά, η Ένωση ήταν πάντα κοντά στους Τούρκους, μέχρι ότου ένα μπλακ άουτ την έφερε στο -15 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου προσπάθησαν να συμμαζέψουν την κατάσταση και λίγο έλειψε να πετύχουν μια φοβερή ανατροπή, ωστόσο το επιμέρους 18-7 που έκαναν μέχρι το φινάλε, δεν έφτανε.

Στα θετικά η πρώτη σπουδαία εμφάνιση του Μάνι Χάρις, που στο δεύτερο του παιχνίδι με την κιτρινόμαυρη, ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (6/13 σουτ), έχοντας ακόμα 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

To ματς

Από το ξεκίνημα η ΑΕΚ έδειχνε πως μπορούσε αλλά πάντα κάτι έλειπε. Η άμυνα του δικεφάλου ήταν πολύ κακή, δίνοντας το δικαίωμα στην Μπάνβιτ να επιβάλλει το παιχνίδι της εξαρχής (16-23). Με την άμυνα να βελτιώνεται σχετικά και παρότι οι Τούρκοι ξέφυγαν με 8 κάποια στιγμή (26-34), η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια στο -5 (33-38) έχοντας μπροστά της 20 λεπτά για να φέρει την κατάσταση «τούμπα».

Ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο που ολοκληρώθηκε στο -5 ομοίως (50-55) με τον διακόπτη της Ένωσης να κατεβαίνει στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Μπάνβιτ ξεκίνησε με ένα 12-2, έκανε το σκορ 52-67 και φάνηκε πως θα έχει εύκολο έργο.

Κάτι ο κόσμος στο ΟΑΚΑ σε συνδυασμό με τον εγωισμό των παικτών του Μανωλόπουλου, κόντεψαν να πραγματοποιήσουν την απόλυτη ανατροπή. Χάρις, Γκριν και Μαυροειδής, πρωτοστάτησαν για το 70-72 στα 31’’, ωστόσο οι 2/2 βολές του Όντουμ και το χαμένο λέι απ του Χάρις στα 11’’, έγραψαν το φινάλε του αγώνα.

Η ΑΕΚ μετρά πλέον 1-2 στον τρίτο όμιλο και ψάχνει την επόμενη αγωνιστική την πρώτη της εντός έδρας νίκη, επί της αδύναμης Ρόσα Ράντομ (0-3).

Από την Μπάνβιτ (2-1) ξεχώρισαν οι Καλοϊάρο (13π, 6ασ, 4ρ) και Βίντμαρ (12π, 6ρ).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 6, Γκριν 10 (2/7 σουτ), Χάρις 18 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 2 (0/4 σουτ), Μπάρλοου 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 13 (6/10 δίποντα).

Μπάνβιτ (Φιλιπόβσκι): Τόμας 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κούλιγκ 9, Γκετσίμ 3 (6 ασίστ), Αλτιτίγκ 6, Όντουμ 9 (1), Βίντμαρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς 6 (2), Τέιλορ 9 (2), Καλοϊάρο 13 (6 ασίστ).