Στον τελικό με ανατροπή η Μπάνβιτ (video)

Τι κι αν για σχεδόν τρία δεκάλεπτα κυνηγούσε στο σκορ; Η Μπάνβιτ με «όπλο» την εξαιρετική της άμυνα, έφερε... τούμπα την κατάσταση, νίκησε 83-74 τη Μονακό και προκρίθηκε στον τελικό του Basketball Champions League.
28/04/2017 • 21:02
Μπάνβιτ - Μονακό

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Τουρκική ομάδα ήταν ο Θίοντορ με 21 πόντους, 11 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία συνεισφορά είχαν τόσο ο Κορκμάζ (13π., 4/6 τριπ.) και ο Όρελικ (16π., 5ρ.). Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Σούλερ με 20 πόντους, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Ζακ Ράιτ πέτυχε 7 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ.

Το ματς:

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μονακό και κατάφερε από πολύ νωρίς να το φέρει στα μέτρα της. Με «όπλο» την πιεστική άμυνα, αλλά και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ειδικά πίσω από τη γραμμή των 6.75 μ. (4/5) η ομάδα του Ζακ Ράιτ «έχτισε» διψήφια διαφορά (18-6) και κατάφερε να τη διατηρήσει σε ασφαλή επίπεδα (14-23). Μάλιστα με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Γκλάντιρ με τρίποντο έστειλε τη Μονακό ξανά στο +12 (14-26), όμως κάπου εκεί ήρθαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης των Τούρκων. Με μπροστάρη τον Θίοντορ και εμφανώς βελτιωμένη άμυνα, η Μπάνβιτ «ψαλίδισε» τη διαφορά (23-27 και 34-37), όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει, με τη Μονακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +8 (37-45).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Η Μπάνβιτ είχε βρει τον καλό της εαυτό, όμως κάθε φορά που πλησίαζε η Μονακό είχε απάντηση και η διαφορά κυμαινόταν στην τάξη των 5 πόντων (42-47). Ο Τσάπελ έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα της Μονακό και οι Τούρκοι με buzzer beater του Ορελίκ προσπέρασαν για πρώτη φορά (55-53) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, βάζοντας... φωτιά στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε πραγματικό θρίλερ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Σούλερ και Κλαντίρ οδηγούσαν την Μονακό επιθετικά, όμως η ομάδα του Πριγκιπάτου αντιμετώπιζε αρκετά θέματα στα μετόπισθεν. Αντιθέτως, οι Τούρκοι όσο περνούσε η ώρα είχαν βελτιώσει κι άλλο την εικόνα τους ανασταλτικά και με μπροστάρη τον Θίοντορ στην επίθεση αποσπάστηκαν με +6 (77-71) ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Μονακό μείωσε σε 77-74 με τον Σούλερ, όμως ο Κορκμάζ με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του «κλείδωσε» τη νίκη – πρόκριση (83-74) της Μπάνβιτ στον τελικό του Basketball Champions League.