Ηρωική Κηφισιά, 3-2 τον Φοίνικα με σούπερ Γιοβάνοβιτς (video)

Με τον απροπόνητο εδώ και 10 μέρες Γιοβάνοβις να έχει 26 πόντους και με τον Χριστοφιδέλη θεατή από το δεύτερο σετ και μετά λόγω τραυματισμού η ηρωική Κηφισιά βρήκε τις λύσεις και με 3-2 σετ (25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12) έκανε το 1-0 στα ημιτελικά.

Με τον απροπόνητο εδώ και 10 μέρες Γιοβάνοβις να έχει 26 πόντους και με τον Χριστοφιδέλη θεατή από το δεύτερο σετ και μετά λόγω τραυματισμού η  ηρωική Κηφισιά βρήκε τις λύσεις και με 3-2 σετ (25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12) έκανε το 1-0 στα ημιτελικά.

Ο Φοίνικας είχε σε κακή μέρα τον αρχηγό του Ντόκιτς και αγχώθηκε όταν ελέω του τραυματισμού του Χριστοφιδέλη έγινε φαβορί για τη νίκη. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες του πέμπτου σετ. Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-2 και 8-5. Με επίθεση του Γιοβάνοβιτς, με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Ανδρεάδη και άσσο του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά ισοφάρισε 9-9 ενώ είχαν μεσολαβήσει και οι δύο κόκκινες στο 7-8. Στο 11-10 ο Ντόκιτς χρεώθηκε «πιαστό», ενώ ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση και ο Μπίσετ με μπλοκ στον Παπαδόπουλο πήραν καθοριστικούς πόντους για το 14-11 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς 15-12. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.  Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α. Ανδρεάδης: “Είμαστε loosers…”

Εκνευρισμένος από την ομάδα του ήταν μετά τη λήξη του ματς ο Ανδρέας Ανδρεάδης ο οποίος ξέσπασε στις δηλώσεις του. “Είμαστε loosers και δεν μπορούμε να κερδίσουμε…” είπε χαρακτηριστικά ο Ανδρεάδης. Πιο ήρεμος και ικανοποιημένος ήταν ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης: «Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια. Κάναμε το 1-0 στις νίκες. Βγάλαμε ψυχή στο γήπεδο. Κάθε μέρα που περνάει μας δίνει και μια επιπλέον δυσκολία. Είναι σα να μας παίζει η τύχη ένα περίεργο παιχνίδι. Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο. Κρατάμε το 1-0 και βλέπουμε».

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Η Κηφισιά έχει το πλεονέκτημα του 1-0, είναι όμως μόνο το πρώτο βήμα. Είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε το προβάδισμα στη σειρά, αλλά τις χάσαμε. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας. Δεν είναι, όμως, δυνατόν να νικήσουμε την Κηφισιά όταν ο διαγώνιος και καλύτερος επιθετικός μας Ντόκιτς κάνει τόσα λάθη. Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσει το επίπεδο απόδοσής του. Στο επόμενο παιχνίδι όλα είναι ανοιχτά. Περιμένω μεγάλη μάχη». Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για μεθαύριο Παρασκευή (8/4) στις 20.00 και πάλι στο Ζηρίνειο Κηφισιάς.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Μπίσετ 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 18 (16/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (24/46 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 47% υπ -33% άριστες), Κάπελλας, Κόβαλτσουκ 7 (5/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -33% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 6 (3/8επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/41 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 15 (15/24 επ, 55% υπ -41% άριστες) / Ζήση