Μπορούσες και καλύτερα Άρη... (video)

Κάτι καλύτερο από την... ισοπαλία (67-67) μπορούσε κόντρα στη Βιλερμπάν ο Άρης, που πλήρωσε το κακό τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι θα ψάξει τη νίκη στη Γαλλία εάν θέλει να βρίσκεται στα προημιτελικά του FIBA Champions League.
01/03/2017 • 21:15
Άρης-Βιλερμπάν

Οι κίτρινοι είχαν το μομέντουμ στη γ’ περίοδο, όταν προηγήθηκαν μέχρι και με 10 (53-43) ωστόσο η επίθεσή τους δεν συνέχισε στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Βιλερμπάν που λίγο έλειψε να φύγει με το ροζ φύλλο στο τέλος.

Παρότι σπάνιο φαινόμενο, η ισοπαλία στο μπάσκετ προβλέπεται σε διπλά παιχνίδια, όπου κριτήριο είναι οι περισσότεροι πόντοι που θα επιτευχθούν και θα δώσουν την πρόκριση. Παράταση, θα υπάρξει στο παιχνίδι της Γαλλίας, εφόσον έχουμε και πάλι «Χ» μετά τα 40 λεπτά.

Ο Πρίφτης ακούμπησε την μπάλα στον Καββαδά στο ξεκίνημα και δικαιώθηκε (10-4), με τον Άρη όμως να ολιγωρεί αμυντικά, βλέποντας της Βιλερμπάν να κλείνει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο (17-21). Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 6 (21-27) αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικό ρυθμό και μέχρι το ημίχρονο ήταν εκείνοι που είχαν περάσει μπροστά, με βραχεία κεφαλή (37-36).

Οι κίτρινοι επέτρεψαν μετά από 5 λεπτά στη Βιλερμπάν να πετύχει εντός πεδιάς καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που τους βοήθησε να ξεφύγουν με 53-43, διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι και το 30’ (54-49). Αυτό στο οποίο δεν υπολόγιζε ο Πρίφτης, ήταν τα πολλά λάθη που άρχισαν να κάνουν οι παίκτες του στην τελική ευθεία του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν αρκετά άναρχο και με γρήγορο τέμπο σε αυτό το διάστημα, κάτι που ευνόησε τη Βιλερμπάν.

Οι Γάλλοι, προηγήθηκαν μάλιστα με 4 (62-66) λίγο πριν το τέλος, παρόλα αυτά ο Άρης γλίτωσε τουλάχιστον την ήττα, αφού ο Χοτζ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα πίσω από τα 6.75...

Καββαδάς (14π) και Τσαϊρέλης (14π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς, με τον Τζένκινς να προσθέτει ακόμα 11 πόντους. Νταμπλ νταμπλ από τον Ούτερ που είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τους Νέλσον και Ντράγκοβιτς να πετυχαίνουν από 10 πόντους έκαστος για λογαριασμό της Βιλερμπάν.