Πρώτο βήμα για τελικό η Βουλιαγμένη, 12-10 στο τέλος τον Παναθηναϊκό (video)

Η Βουλιαγμένη έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς των πλέι-οφ της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Η ομάδα του Κώστα Λούδη επικράτησε στο Λαιμό 12-10 του Παναθηναϊκού, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης, και χρειάζεται ακόμη μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τη σειρά των τελικών.

Το δεύτερο ματς θα γίνει την Πέμπτη στο Ιλίσιο, ενώ αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στο Λαιμό το Σάββατο.

Το παιχνίδι δικαιολόγησε απόλυτα το χαρακτηρισμό του ντέρμπι, με τις δύο αντιπάλους να αποδίδουν καλό πόλο και να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-0 στο ξεκίνημα, αλλά ο ΝΟΒ αντέδρασε με τρία αναπάντητα γκολ και πέρασε 3-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ως τη λήξη του ημίχρονου (5-5) οι γηπεδούχοι προηγούνταν και το «τριφύλλι» ισοφάριζε, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Διονύση Καρούντζο πέρασε μπροστά 7-5, αλλά ο Μάριος Καπότσης με δύο σερί τέρματα έφερε ξανά το παιχνίδι «στα ίσια». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά 10-9 με το έκτο προσωπικό γκολ του Καρούντζου, περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη, αλλά στο φινάλε η Βουλιαγμένη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη, έπαιξε καλή άυνα και με γκολ των Παπαδόγκωνα, Καπότση και Αφρουδάκη πήρε τη νίκη με 12-10.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 4-4, 3-1

Τα γκολ:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Καπότσης 4, Χρ.Αφρουδάκης 3, Παπαδόγκωνας 2, Βουλγαράκης, Κοπελιάδης, Ελμισιάν