Πληγώθηκε απ’ τα λάθη του

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων κόντρα στη Βιλερμπάν και γνώρισε την ήττα με σκορ 67-61, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του μπασκετικού Τσάμπιονς Λιγκ.
Νίκος Βόπης
08/11/2016 • 20:59
ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ιδιαίτερα άστοχη τόσο από τα 6,75μ. όσο και κάτω απ’ τη ρακέτα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πάρει τη νίκη κόντρα στη γαλλική ομάδα.

Άναρχος και επιπόλαιος ο ΠΑΟΚ

Στις δύο πρώτες περιόδους ο ΠΑΟΚ παρουσίασε ένα αρκετά άναρχο και επιπόλαιο πρόσωπο, καθώς δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένος στο πλάνο του Σούλη Μαρκόπουλου.

Εκτός αυτού, οι γηπεδούχοι «πληγώθηκαν» αρκετά από τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να κυνηγούν από την αρχή του αγώνα το σκορ.

Ωστόσο, η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να «χτίσει» μια διαφορά «ασφαλείας» καθώς το μεγαλύτερο «κενό» που δημιούργησε στο σκορ ήταν στους οκτώ πόντους (28-20).

Έτσι, το πρώτο μέρος έκλεισε υπέρ των φιλοξενούμενων να προηγούνται 35-31.

Του κόστισε η αστοχία

Στο τρίτο όμως δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, πίεσαν και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Ο ΠΑΟΚ, με πρωταγωνιστή για ακόμα ένα ματς τον Λίνο Χρυσικόπουλο, κατάφερε να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα μέσα στη ρακέτα των φιλοξενούμενων και να πάει στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενος 49-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχος έξω από τα 6,75μ.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες του «δικεφάλου του Βορρά» και κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά (50-58) και να «κλειδώσουν» στα τελευταία λεπτά τη νίκη με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να γνωρίσει τη δεύτερη ήττα του σε τέσσερις αναμετρήσεις.