Πέρασε από το Μπάμπεργκ και πήγε τελικό η Μπάγερν

Με σερί 14-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Μπάγερν ανέτρεψε το προβάδισμα της Μπάγερν και πήρε τη νίκη με σκορ 83-79, μαζί και την πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου.
29/05/2018 • 22:05
Μπάγερν Μονάχου Μπάσκετ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αφιονισμένοι στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 33-17 στο 10΄ και συντήρησαν τη διαφορά στο ημίχρονο (52-38), δείχνοντας πως έχουν τον πρώτο λόγο για το 2-2. Εντούτοις το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Με το παιχνίδι στο  69-63 στο 30΄ η Μπάγερν έτρεξε σερί 14-0 (!) στο ξεκίνημα της δ΄ περιόδου και έφτασε να προηγείται 69-77 πριν ο Μαοντό Λο διακόψει την «αιμορραγία» των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι κατέληξε να κριθεί στο ένα σουτ. Με το σκορ στο 76-80 ο Ζήσης σκόραρε για τρεις (79-80, 01:26). Ο Λο είχε την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα στα 26΄΄ αλλά αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπαρτέλ έβαλε1/2 βολές στα 14΄΄.  Οι γηπεδούχοι δεν έκαναν καν σουτ ισοφάρισης ή νικης μετά το λάθος του Χάκετ και η Μπάγερν πήρε νίκη – πρόκριση στους τελικούς με κάρφωμα του Κάνινχαμ για το τελικό 79-83.

Για τους νικητές ο Μπαρτέλ είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Χομπς να προσθέτει 12. Για την Μπάμπεργκ ο Ράιτ είχε 26 πόντους με 4/7 τρίποντα και ο Λο 14 αλλά με 0/5 τρίποντα. Ο Νίκος Ζήσης έπαιξε 34 λεπτά με απολογισμό 7 πόντων (1/6 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθών.
16/11/2018 • 08:00

Δυνατά παιχνίδια σε Ρόττερνταμ και Λας Πάλμας

Η Ολλανδία υποδέχεται τη Γαλλία στο Ρότερνταμ. Το κίνητρο είναι για τους "Οράνιε" όμως οι πρωταθλητές κόσμου δεν πρόκειται να παίξουν αδιάφορα. Αμφίρροπες αναμετρήσεις περιμένουμε στο Λουβεν και το Λας Πάλμας

14/11/2018 • 10:51