Κίνδυνος αποκλεισμού για Τουρκία

04/09/2011 • 22:36

Ήττα-σοκ υπέστη η Τουρκία από την Πολωνία, 84-83, για την 4η ημέρα του Α΄ ομίλου στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Αυτή ήταν η 2η νίκη της προηγούμενης οικοδέσποινας του Ευρωμπάσκετ (2009) που πλέον έχει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ παράλληλα η δεύτερη ήττα για την ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2010. Ήρωας της Πολωνίας ο Μπερίσα, καθώς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στο τέλος, ενώ μοιραίος αποδείχτηκε ο Τουντσερί για τους Τούρκους καθώς έχασε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη μέσα από τα χέρια των Πολωνών, αστοχώντας σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση. Ο Μπερίσα ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Πολωνίας με 21 πόντους, ενώ ο Καντέρ πέτυχε 19 πόντους για την Τουρκία

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στον αγώνα Πολωνία-Τουρκία, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να οικοδομήσει διαφορά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Χρίτσιανουκ και Κόζαρεκ ήταν οι κορυφαίοι της Πολωνίας στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Ιλιασόβα με πόντους και ριμπάουντ κρατούσε μέσα στο παιχνίδι την Τουρκία, 17-14 στο 10΄. Ο Κελάτι ήταν πολύ καλός μία ακόμη φορά για την Πολωνία και μαζί με τον Μπερίσα έδιναν λύσεις στο σκοράρισμα, 39-35, στο ημίχρονο. Η Πολωνία ξέφυγε και με +8 στην 3η περίοδο. Οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 10-0 χάρη στον επιθετικό «οίστρο» των Ιλιασόβα, Καντέρ και Ονάν με αποτέλεσμα να προηγηθούν, κάτι που συνέβη και με την εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου, 61-62. Μετά τις αποβολές Λέοντσικ και Σέβτσικ με πέντε φάουλ, οι Μπερίσα και Χρίτσιανουκ ανέλαβαν να καλύψουν το κενό τους... επιτυχώς. Όταν ο Καντέρ με δύο βολές έδωσε προβάδισμα, 82-83 στην Τουρκία, φαινόταν πως στο τέλος ο Ιλιασόβα και η παρέα του θα πανηγύριζαν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα. Κι όμως, ο Μπερίσα κέρδισε φαόυλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 84-83 που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, αφού ο Τουντσερί αστόχησε έξω από τα 6.75, βάζοντας φωτια΄στον Α΄ όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 39-35, 61-62, 84-83

ΠΟΛΩΝΙΑ (Αλες Πιπάν): Μπερίσα 21 (3), Λάπετα 2, Σκιμπνιέφσκι 9 (2), Πάμουλα 3 (1), Λέοντσικ 4, Σέβτζικ 12 (1), Κελάτι 11 (2), Χρίτσιανουκ 15, Κόζαρεκ 7 (1)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ορχούν Ενέ): Ακιόλ, Γκιουλέρ, Πρέλτζιτς 11 (1), Ονάν 9 (1), Ιλιασόβα 14 (2), Τουντσερί 6, Σαβάς 5, Ασίκ 4, Αρσλάν 2, Καντέρ 19, Τούρκογλου 13

23/07/2019 • 08:39

Ματς έντονων προκλήσεων σε Τσεχία, Ολλανδία και το Λιγκ καπ Σκωτίας

Δύσκολο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ και σε μια έδρα έντονης πίεσης για κάθε φιλοξενούμενο. Καλά παιχνίδια περιμένουμε, νωρίς στην Σαϊτάμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Τσέλσι και πιο αργά στο Αϊντχόφεν