Νίκησε Ήφαιστο και άγχος ο Άρης

Ο Άρης ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας της Basketleague επικρατώντας 65-54 του Ήφαιστου Λήμνου και παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονό (42-26) βασίστηκαν οι Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης έδινε «τελικό» από το πρώτο παιχνίδι του 2019 και έπαιξε με την ανάλογη δίψα και αγωνιστικότητα απέναντι στον νεοφώτιστο Ήφαιστο Λήμνου. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς (26-22), ο Άρης «έπνιξε» τον αντίπαλου στην άμυνα, έτρεξε επιμέρους 16-6 στην δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 16 πόντους διαφορά, 42-26. Στο διάστημα αυτό ο Μαγκί κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 9 πόντους, την ώρα που ο Ήφαιστος σούταρε πολύ άσχημα από μακριά με 3/16 τρίποντα.

Το μοναδικό διάστημα που οι νησιώτες σούταραν καλά (3/3 τρίποντα) ήταν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (48-39, -9), με τους γηπεδούχους να αγχώνονται βλέποντας τα φαντάσματα του αγώνα με την Κύμη να ξυπνούν.

Το σενάριο πάντως ήταν διαφορετικό: ο Άρης αφυπνίστηκε, βρήκε πόντους από τον Μπελ (16 συνολικά με 7/12 σουτ), έστειλε ξανά τη διαφορά στους 12 για τη διακοπή του 30΄ (56-44) και διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ με εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περιοδο (9-11 επιμέρους), αφού με 6/32 τρίποντα (18%) και 19/31 δίποντα (39%) δεν ήταν δυνατόν να κερδίσει το παιχνίδι από την επίθεση.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε ντεμπούτο παίζοντας μόνο για 35 δευτερόλεπτα και προφανώς δεν είναι δυνατον να κριθεί.

Από την πλευρά του ο Ήφαιστος σούταρε μόλις 18/50 σουτ (36%) και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τα 7 παραπάνω ριμπάουντ που πήρε αφού έκανε 25(!) λάθη έναντι 15 του Άρη.

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 4, Μαγκί 11(10ρ), Μπελ 16, Χάρις 6, Σλαφτσάκης 6, Βεργίνης, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 4, Νταλό 4, Κάιζερ 8.
Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Μούρτος 5, Διαμαντάκος, Γκότσερ 16, Μπρέιζελτον 6, Φρεϊμάνις 11, Μανωλόπουλος, Σταμάτης, Χαριτόπουλος 2, Γόντικας, Έβανς 8, Γουίγκινς, Σμιθ 6.