Τον… βύθισε κι άλλο (vid)

Η έκτη νίκη της Λαμίας στην Volleyleague έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο επιβίωσης του Παναθηναϊκού στα σαλόνια. Μετά τον Παμβοχαϊκό και την ΕΑ Πατρών και η Λαμία κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον Παναθηναϊκό στο Μετς σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς που κρίθηκε στα πέντε σετ με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να παίρνει το δίποντο με 3-2 σετ.

Η έκτη νίκη της Λαμίας στην Volleyleague έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο επιβίωσης του Παναθηναϊκού στα σαλόνια. Μετά τον Παμβοχαϊκό και την ΕΑ Πατρών και η Λαμία κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον Παναθηναϊκό στο Μετς σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς που κρίθηκε στα πέντε σετ με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να παίρνει το δίποντο με 3-2 σετ (25-19, 20-25, 20-25, 25-21, 15-12).

Το παιχνίδι φαινόταν ότι είχε γείρει προς τη μεριά του Παναθηναϊκού κι αυτή η αίσθηση υπήρχε μέχρι το 17-14 του δ’ σετ… Εκεί η έμπνευση του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να περάσει στο ματς τον Γιώργο Σφενδυλάκη και η κατακόρυφη άνοδος του Νέναντ Σιμεούνοβιτς (πήγε στο σερβίς) έφεραν τα πάνω κι η Λαμία με σερί 0-7 (μεταξύ άλλων δύο μπλοκ από τον Σφενδυλάκη και δύο άσοι του Σιμεούνοβιτς) προηγήθηκε με 17-21. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο (19-21, 20-22), αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στο σετ και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟ είχε το προβάδισμα μέχρι το 7-6, που έγινε 7-9 με μπλοκ του Σφενδυλάκη, ενώ εν πολλοίς το ματς κρίθηκε στο 9-10. Ο Στοϊκοβιτς είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά κάρφωσε άουτ (9-11), ακολούθησε νέο άουτ του Γκορμπάτκοφ (9-12) με τον ΠΑΟ να μειώνει σε 11-12 (Πανταλέων από κακή υποδοχή Γκαρά), ωστόσο δύο επιθέσεις του Τσούροβιτς έφεραν τη Λαμία στο ματς μπολ (11-14) κι ο Δημήτρης Χατζηηλιάδης πήρε τον τελευταίο πόντο. «Από άποψης προσπάθειας, η αλήθεια είναι ότι υπήρξε μεγάλη απ’ όλα τα παιδιά, αλλά θα το πω για μια ακόμη φορά ότι η ποιότητα της ομάδας μας είναι συγκεκριμένη. Σήμερα παλέψαμε ήμασταν μαχητικοί, φτάσαμε κοντά στη νίκη, αλλά πρέπει να ξέρουμε τις δυνατότητες μας», δήλωσε ο Δημήτρης Καζάζης ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος σχολίασε από την πλευρά του:

«Από τη δυναμική των ομάδων φαινόταν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στα πέντε σετ. Από τη μεριά μας ήμασταν σχεδόν αλάνθαστοι από τα μισά του δ’ σετ έως το τέλος του αγώνα και για αυτό κερδίσαμε. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμη κι οι επόμενες 3-4 αγωνιστικές είναι κρίσιμες για να ξεκαθαρίσει το τοπίο». Με τη νίκη αυτή η Λαμία έφτασε στους 16 βαθμούς και βρέθηκε στην 7η θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι στους 9 βαθμούς και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Κόλεφ 16 (13/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 36% άριστες), Γκορμπάτκοφ 22 (19/45 επ., 2 μπλοκ), Στοϊκοβιτς 21 (15/28 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Πανταλέων 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), (λίμπερο Δαρίδης, 67% υπ. – 48% άριστες) Στίγγας 1, Πιπέργιας 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης.
Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 35% άριστες), Κόβακς 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 7 (7/8 επ.), Σιμεούνοβιτς 15 (11/23 επ., 3 άσοι, 1 μπόκ, 31% υπ. – 19% άριστες), Τσούροβιτς 17 (17/27 επ.), (λίμπερο Γκαράς, 68% υπ. – 41% άριστες), Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/3 επ., 2 μπλοκ).