Δώρο της Ζαλγίρις… (video)

Το σύνολο του Γιασικεβίτσιους έκανε δώρο στον Ολυμπιακό την ήττα της Μπάμπεργκ. Ο Ζήσης έκανε ό,τι μπορούσε για να τους Γερμανούς, αλλά η Ζαλγίρις κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη της νίκη (75-73) στο ΤΟP16.

Ο Ελληνας άσος της Μπάμπεργκ πέτυχε ρεκόρ καριέρας στη Ευρωλίγκα με 25 πόντους, ενώ είχε και 4 ασίστ και 2 ριπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Ο έτερος συμπατριώτης μας στο ματς, ο Βουγιούκας, είχε 13 πόντους, από τους οποίους τους 11 με βολές! Δύο από αυτές διαμόρφωσαν το τελικό 75-73.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα πήραν τα ηνία και ανάγκασαν την Μπάμπεργκ να κυνηγά το σκορ. Μπορεί να ισοφάρισε στα μέσα της τρίτης (53-53) περιόδου, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς.

Ο Ουοναμέικερ ένα λεπτό πριν ακουστεί η κόρνα έκανε το 73-73. με τον Βουγιούκα να απαντά από τη γραμμή των βολών, δίνοντας στη Ζαλγίρις εκ νέου το προβάδισμα (75-73). Ο Ζήσης αστόχησε στην προσπάθεια του, στη συνέχεια ο Ουλανόβας υπέπεσε σε βήματα 2,2” και ο Στρέλνιεκς σε δύσκολο λέι απ απέτυχε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση…