Όρθιος στη Λευκάδα (video)

Ο Κολοσσός δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε νικηφόρα με 62-61 από την έδρα της Δόξας διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για μια θέση ακόμη και στην τετράδα της Stoiximan.gr Basket League.
04/03/2017 • 19:08
Δόξα Λευκάδας-Κολοσσός Ρόδου
Ο Κολοσσός δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε νικηφόρα με 62-61 από την έδρα της Δόξας διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για μια θέση ακόμη και στην τετράδα της Stoiximan.gr Basket League. Οι γηπεδούχοι ζόρισαν την ομάδα της Ρόδου, η οποία πήρε τη νίκη στο νήμα με κορυφαίο τον Ρέλεφορντ, ο οποίος είχε 18 πόντους με 6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Δόξα και Κολοσσός πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 14-14 και το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +1 (30-31). Οι νησιώτες έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά και μετά από δύο άστοχες βολές του Χολ με το σκορ στο 61-62, ο Τσαλδάρης αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στη Δόξα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-31, 43-46, 61-62

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 9, Ψαθάς 4, Τσαλδάρης 5, Χάρις 15, Μάρας 15, Ταπούτος 7, Ντόμπλας 6

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 5, Ρέλεφορντ 18, Βασιλόπουλος 2, Χολ 12, Γεωργαλής 4, Αγγελάκος, Άχονεν 6, Γουότσον 8