Επιβίωση μέσω πέναλτι για την κάτοχο

Ζωντανό έμεινε το όνειρο του three peat για τη Σεβίλλη, που αν και ηττήθηκε με 1-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα από τη Μπιλμπάο, πήρε την πρόκριση με 5-4 στα πέναλτι και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Ανδαλουσιανοί είχαν να διαχειριστούν τη νίκη στη χώρα των Βάσκων με 2-1, ωστόσο ο Αντούριθ έδειξε στο 57’ (0-1) πως η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν θα τα παρατούσε εύκολα.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε βέβαια μόλις δύο λεπτά, αφού στο 59’ ο Γκαμεϊρό εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κριτσόβιακ και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) ωστόσο το ματς δεν έμελλε να ολοκληρωθεί στα 90 λεπτά.

Υπεύθυνος για αυτό είναι ο Ραούλ Γκαρθία αφού με δική του κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπένιατ στο 80’ διαμόρφωσε το 1-2 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Το σκορ δεν άλλαξε στο έξτρα μισάωρο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου η μοναδική απόκρουση ήρθε από τον Σορία στο πέναλτι του Μπένιατ. Ο Γκαμεϊρό ήταν αυτός που ευστόχησε από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 5-4 και δίνοντας ταυτόχρονα το έναυσμα για πανηγύρια στις εξέδρες του «Σάντσεθ Πιθχουάν».