Πρόκριση με Ζιρού για την Τσέλσι

Ένα γκολ του Ζιρού στο 53΄ήταν αρκετό για να δώσει στην Τσέλσι την 4η νίκη της στη φάση των ομίλων του Europa League κόντρα στην Μπάτε στη Λευκωροσία και ταυτόχρονα την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού, έχοντας το απόλυτο των νικών ως τώρα.

Οι Λονδρέζοι του Μαουρίτσιο Σάρι έκαναν απλή διαχείριση του αγώνα, έμειναν στο μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά (για πρώτη φορά μάλιστα εφέτος σε όλες τις διοργανώσεις), αλλά έφτασαν τελικά στη νίκη και την πρόκριση ως πρώτοι στον 12ο όμιλο, αφού καμία από τις άλλες τρεις ομάδες δεν μπορεί να την απειλήσει για την κατάκτηση της κορυφής.

Η ωραία προσπάθεια του Έμερσον από αριστερά οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του β΄ημιχρόνου, η σέντρα ακριβείας που έβγαλε στέλνοντας… συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Ζιρού και η υπέροχη κίνηση του Γάλλου φορ, που νίκησε τον Σερμπίτσκι στην κλειστή του γωνία, έκριναν τον αγώνα υπέρ της Τσέλσι.

Οι «μπλε» είχαν κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 64-36 και κάποια στιγμή ξεπέρασε και το 72% και φυσικά τον απόλυτο έλεγχο του ματς, χωρίς να κινδυνεύσουν.

Πλέον έχουν να υποδεχτούν τον ΠΑΟΚ στο Λονδίνο στις 29 του μηνός και να ολοκληρώσουν την αποστολή τους στη Βουδαπέστη κόντρα στη Βίντι στις 13 Δεκεμβρίου.

Μπάτε: Σερμπίτσκι, Φιλίποβιτς, Ντραγκούν, Χλεμπ (81΄Μπερέσκιν), Σίγκνεβιτς (73΄Τουόμινεν), Σκιάβις (76΄Μούκαμ), Ρίος, Φιλιπένκο, Στάσεβιτς, Βολκόφ, Μπάγκα.

Τσέλσι: Αριθαμπαλάγα, Ζορζίνιο, Μπάρκλει, Αζάρ (62΄Γουίλιαν), Π. Ροντρίγκεζ (85΄Οντόι), Λόφτους Τσικ (64΄Κόβατσιτς), Ζιρού, Ζαπακόστα, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Έμερσον.