Ο Οβελάρ είναι το νέο μεγάλο ταλέντο της Παραγουάης (video)

Ο Φερνάντο Οβελάρ έχει τραβήξει τις τελευταίες ημέρες όλα τα βλέμματα πάνω του, καθώς στη δεύτερη συμμετοχή του με τη φανέλα της Σέρο Πορτένιο στο πρωτάθλημα της Παραγουάης, σκόραρε στο ντέρμπι με την Ολίμπια. Και όλα αυτά σε ηλικία 14 ετών.

Ο Φερνάντο Οβελάρ έχει τραβήξει τις τελευταίες ημέρες όλα τα βλέμματα πάνω του, καθώς στη δεύτερη συμμετοχή του με τη φανέλα της Σέρο Πορτένιο στο πρωτάθλημα της Παραγουάης, σκόραρε στο ντέρμπι με την Ολίμπια. Και όλα αυτά σε ηλικία 14 ετών, εννέα μηνών και 27 ημερών. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής είχε κάνει το ντεμπούτο του την προηγούμενη εβδομάδα στην ισοπαλία 1-1 με την Φεμπρέρο.

Στο ντέρμπι των δυο μεγαλύτερων ομάδων της Παραγουάης ξεκίνησε στο βασικό σχήμα των φιλοξενούμενων και μάλιστα άνοιξε το σκορ στο 15’. Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός και κρίθηκε στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τελικό 2-2 και να διατηρούν τη διαφορά των επτά βαθμών, που χώριζαν τις δυο ομάδες, έξι αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.