Άνετη νίκη για το Λαύριο

Το Λαύριο, άργησε να βρει ρυθμό απέναντι στον Κόροιβο, όταν όμως βρήκε έφτασε σε μια άνετη νίκη με 80-69 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 13-6 που το κρατά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας..

Οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα ανέβασαν τον ρυθμό και μαζί με το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Ουίγκινς, ενώ οι φιλοξενούμενοι τον Ντεκόσεϊ που σημείωσε 13 από τους 17 πόντους του Κόροιβου στην πρώτη περίοδο (24-17). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε δυνατά στο δεύτερο  δεκάλεπτο, με τους Βεργίνη και Μούρ να δίνουν σκορ, αλλά και καλή άμυνα το Λαύριο, έφτιαξε διψήφια διαφορά 31-17, πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου βελτίωσαν λίγο την άμυνα τους και στο υπόλοιπο διάστημα έκαναν επί μέρους 10-15 και πήγαν στα αποδυτήρια με εννιά πόντους πίσω, 32-41.

Μουρ και Νίξον ανέλαβαν δράση για το Λαύθριο στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά με την βοήθεια και της καλής άμυνας άνοιξε και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με 53-48. Ο αγώνας τυπικά τελείωσε στο 35ο λεπτό, αφού οι γηπεδούχοι με τους Λάμπ και Ουίγγινς να δίνουν σκορ, έστειλαν την διαφορά στους 20 πόντους, 79-59.  Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Κόροιβου στο υπόλοιπο διάστημα ήταν να κάνουν ένα 10 και μα μειώσουν στους 11 πόντους.

Ο Μακένζι Μουρ για μια ακόμα φορά ήταν ο κορυφαίος του Λαυρίου με 18 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Ουίγγινς και Λαμπ, για τους νικητές που είχαν 14 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τον Κόροιβο, Ντεκόσεϊ είχε 17 πόντους και ο Λάνγκφορντ 12.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.