Τρίποντο στο τέλος για Άλκμααρ

Η Άλκμααρ το πήγαινε για γκέλα με την Χρόνινγκεν , αλλά με γκολ στο 90ο λεπτό του αγώνα, πήρε τελικά τη νίκη με 3-2, για την 28η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην Τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 59 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον δεύτερο Άγιαξ, που έχει ματς λιγότερο, από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είναι 13οι με 29 πόντους.

Το παιχνίδι διαμορφώθηκε ιδανικά για τους γηπεδούχους που πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τα γκολ των Σβένσον στο 53 και Τιλ στο 66’, αλλά οι παίκτες του Έρνες Φάμπερ κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, αρχικά στο 70ο λεπτό ο Βαν Βιρτ έκανε το 2-1 και ο Ντόαν 13’ λεπτά αργότερα, έφερε την αναμέτρηση στα ίσια, εν τέλει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς, χάρη σε γκολ του Γιαχανμπακσι στο 90’.