Ανακούφιση… (video)

Ο αγχωμένος Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην αξιόμαχη Νταρουσάφακα, όμως χάρη στην καλή του άμυνα στο τέλος και στην ψυχραιμία που έδειξε από τη γραμμή των βολών, πήρε τη νίκη (82-79) και παράλληλα βαθιά «ανάσα» ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, με εμφανή την απουσία του τραυματία Διαμαντίδη, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα απέναντι στην Τουρκική ομάδα, κυρίως αμυντικά, και όποτε της δόθηκε η ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς δεν το έκανε. Έτσι, αυτό οδηγήθηκε σε φινάλε θρίλερ, όπου, πάντως, οι «πράσινοι» έδειξαν ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Σχεδόν σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Νικ Καλάθης, έχοντας14 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 17 πόντους και 8 ριμπάουντ μέτρησε ο Ραντούλιτσα. Ο Γιάνκοβιτς, τελείωσε το ματς με 12 πόντους, ενώ κατά διαστήματα καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Πάβλοβιτς. Τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα των «πρασίνων» έκαναν οι Γκόρντον και Χαραγκόντι με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς βρίσκεται στο 2-3 και την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στο Ζάγκρεμπ για να αντιμετωπίσει την Τσεντεβίτα. Αντίθετα, η Νταρουσάφακα έμεινε χωρίς νίκη και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένος στο ξεκίνημα του αγώνα, αναλώθηκε σε πολλά λάθη, πήγαινε σε βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ενώ και αμυντικά ήταν αρκετά ευάλωτος. Αντίθετα, η Νταρουσάφακα έπαιζε πιο απελευθερωμένα, εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα των «πράσινων» και με τρία διαδοχικά τρίποντα από το ίδιο σημείο προηγήθηκε με 5-12 στα μισά της πρώτης περιόδου, αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει εσπευσμένα time out. Ο Σέρβος προπονητής με διαδοχικές αλλαγές, προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα των «πρασίνων» χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ραντούλιτσα, Φώτσης και Πάβλοβιτς έδωσαν κάποιες επιθετικές λύσεις, όμως στα μετόπισθεν ο Παναθηναϊκός «έμπαζε» και το τέλος της πρώτης περιόδου τον βρήκε στο -5 (16-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τζόρτζεβιτς χαμήλωσε το σχήμα του Παναθηναϊκού, με τον Γκιστ στο «5» και τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο. Οι «πράσινοι» μπήκαν φουριόζοι και με ένα σερί 7-0 μπήκαν μετά από αρκετή ώρα σε θέση οδηγού (23-21). Οι Τούρκοι, πάντως, όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά αντέδρασαν και μάλιστα άμεσα. Ο Μπιέλιτσα πήρε… μπρος στην επίθεση και με διαδοχικούς πόντους του (7 από τους 9 που σκόραρε η ομάδα του), η Νταρουσάφακα απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε με 25-30, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο είχε απάντηση. «Έσφιξε» την άμυνα του, περιορίζοντας τη δράση των φιλοξενούμενων, βρήκε εύκολους πόντους τόσο κοντά στο καλάθι με τον Ραντούλιτσα, όσο και μακριά από αυτό με τους Φώτση και Καλάθη και ξέφυγε ακόμη και με +8 (42-34), προτού οι Τούρκοι μειώσουν στο 42-38 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε εξίσου δυνατά με τη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε με +9 (47-38), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Νταρουσάφακα είχε τις λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τον Χαραγκόντι που έκανε μεγάλη ζημιά και δεν επέτρεπε στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας (47-43). Μάλιστα κάπου εκεί ξεκίνησε ένας εκατέρωθεν «βομβαρδισμός» τριπόντων (53-49), από τον οποίο πάντως δεν ωφελήθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι», που δεν είχαν καθαρό μυαλό εξακολουθούσαν να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, κάτι που δεν άφηναν – όπως ήταν λογικό – ανεκμετάλλευτα οι Τούρκοι. Χαραγκόντι από μακριά και Ερντέν από κοντά έβαζαν με σχετική άνεση τη μπάλα στο καλάθι και η Νταρουσάφακα παρέμεινε κοντά στο σκορ (63-58).

Ο Παππάς με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (65-58),  όμως ούτε αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει. Αντιθέτως, είδε την Νταρουσάφακα να απαντάει με σερί 8-0 και να μπαίνει σε θέση οδηγού (65-66), επτά λεπτά πριν το τέλος. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά (70-66), όμως οι Τούρκοι δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν. Πλησίασαν στον πόντο (72-71) και με τρίποντο του Γκόρντον πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (72-74), βάζοντας φωτιά στο ματς, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 5-0 (77-74), όμως ο Γκόρντον το είχε πάρει προσωπικά και μείωσε σε 77-76, 23’’ πριν το φινάλε. Εκεί το ματς οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, όπου ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και σε συνδυασμό με την τάπα του Γκιστ στον Γκόρντον στην εκπνοή του ματς, πήρε τη νίκη με το τελικό 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-38, 63-58, 82-79

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7, Γιάνκοβιτς 12 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 17, Παππάς 4, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 9, Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 2.