Το ΑΕΚ-Ολυμπιακός με τη γλώσσα των αριθμών

Το Novasports.gr σας παρουσιάζει τα στατιστικά των δυο «μονομάχων» του ΟΑΚΑ, λίγες ώρες πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ομαδικά στατιστικά
•        Ο Ολυμπιακός στους αγώνες του έχει μέσο όρο 14.1 προσπάθειες σκοράροντας κατά μέσο όρο 2.5 γκολ, ενώ η ΑΕΚ με 10.9 προσπάθειες πετυχαίνει 1.7 γκολ.
•        Ο Ολυμπιακός σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ σε κάθε παιχνίδι του μακριά από «Γεώργιος Καραϊσκάκης».
•        Η ΑΕΚ σκοράρει 2.18 γκολ/ματς εντός έδρας και δέχεται 0.55 γκολ/ματς στο γήπεδό της, ενώ ο Ολυμπιακός μακριά από το γήπεδό του σημειώνει 2.45 γκολ/ματς και δέχεται 0.64 γκολ/ματς
•        Το πιο συνηθισμένο σκορ στους εντός έδρας αγώνες της ΑΕΚ είναι το 3-0 που έχει εμφανιστεί σε 3 περιπτώσεις, ενώ εκτός έδρας ο Ολυμπιακός «αγαπάει» το 0-2, το οποίο έχει εμφανιστεί σε 4 περιπτώσεις.
•        Η ΑΕΚ σκοράρει τουλάχιστον μία φορά στο 91% των εντός έδρας αγώνων της, ενώ την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει το 91% των εκτός έδρας αγώνων του.
•        Σε έξι παιχνίδια έχει κρατήσει η ΑΕΚ εντός έδρας ανέπαφη την εστία της, κερδίζοντας και τα έξι, ενώ  φορές δεν δέχθηκε γκολ εκτός έδρας και ο Ολυμπιακός, μετρώντας ισάριθμες νίκες.
Ατομικά στατιστικά
•        Ο Ροντρίγκο Γκάλο είναι ο παίκτης που έχει τα περισσότερα αγωνιστικά λεπτά, έχοντας χρόνο συμμετοχής 193 λεπτά. Ακολουθεί από πλευράς ΑΕΚ, επίσης με 21 συμμετοχές ο Γιακόμπ Γιόχανσον, ο οποίος μετράει 1888 λεπτά. Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Ρομπέρτο είναι ο μοναδικός που δεν έχει χάσει ούτε ένα λεπτό, έχοντας αγωνιστεί στα 20 παιχνίδια της ομάδας του με 1882 λεπτά.
•        Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Κώστας Φορτούνης με 15 γκολ και ακολουθεί ο Ιντέγε με 7 και ο Ντουρμάζ με 6. Οι τρεις τους έχουν πετύχει τα 28 από τα 53 των «ερυθρόλευκων».
•        Η ΑΕΚ έχει τρεις παίκτες στην πρώτη θέση των σκόρερ, Αραβίδης, Βάργκας και Μπαρμπόσα έχουν πετύχει 7 γκολ, ενώ 5 έχει προσθέσει ο Μπουονανότε. Συνολικά οι τέσσερις έχουν πετύχει τα 26 από τα 35 γκολ της «Ένωσης».
•        Η ΑΕΚ θέλει 6.5 προσπάθειες για κάθε γκολ που σκοράρει, ενώ ο Ολυμπιακός 5.6 προσπάθειες για κάθε τέρμα του.
•        Ο Κώστας Φορτούνης έχει 45 τελικές προσπάθειες, ενώ ο πρώτος της ΑΕΚ, Χρήστος Αραβίδης έχει 12 λιγότερες.
•        Πρώτος σε σουτ εντός εστίας είναι ο Ιντέγε Μπράουν με 23, ενώ για την ΑΕΚ ο Αραβίδης με 18.
•        Πρώτος σε ασίστ είναι ο Κώστας Φορτούνης με 8, ενώ για την ΑΕΚ ο Ροντρίγκο Γκάλο με 5.
•        Ο Φορτούνης είναι πρώτος σε λάθη από τον Ολυμπιακό με 128, ενώ για την ΑΕΚ ο Μάνταλος με 93.
•        Οι δύο αμυντικοί μέσοι των ομάδων είναι και οι πρώτοι σε κλεψίματα. Ο Γιακόμπ Γιόχανσον από πλευράς ΑΕΚ με 63 και ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς από Ολυμπιακό με 48.
•        Ισορροπία στις αποκρούσεις, όπου ο Ρομπέρτο προηγείται με μικρή διαφορά του Μπαρόχα. 40 έναντι 38.
•        Πρώτος «πασέρ» είναι ο Μιλιβόγεβιτς με 227, ενώ για την ΑΕΚ ο Σιμόες με 153 και ακολουθεί ο Μάνταλος με 152.