Έκανε το 12 στα 12 η PSV Αϊντχόφεν (video)

Ασταμάτητη συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Αϊντχόφεν καθώς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής επικράτησε στο «Φέϊφερμπεχ» της Ντε Γκράατσαπφ με 4-1 και οδηγεί την κούρσα με 12 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Την ίδια στιγμή ο Φαν Μπόμελ έσπασε το ρεκόρ του Μόρτεν Όλσεν που ως προπονητής του Άγιαξ το 1977 είχε 11 νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Η Ντε Γκράατσαπφ μπήκε δυνατά και στο 3’, με εκτέλεση φάουλ του Κλάασεν είχε δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ όταν μετά την σέντρα του Φιεργκέβερ ο Ντε Γιόνγκ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ωραίο σουτ του Ελ Γιάμπλι.

Στο 27’ η PSV πήρε και πα΄λι το προβάδισμα με ωραίο σουτ του Μπέργκουιν.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν αν έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 77’ έκαναν το 3-1 με σουτ του Μάλεν μετά από ωραία πάσα του Ντε Γιονγκ.

Ο Ντε Γιονγκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το δεύτερο γκολ του στο ματς και 11ο στο πρωτάθλημα στο 88’ πλασάροντας σε κενή εστία μετά από πάσα του Μπέργκουιν.