Ο Ολυμπιακός τη νίκη, η Θέτιδα το χειροκρότημα

Πύρρειος νίκη για τον πρωταθλητή στη Βούλα. Σε ένα ματς που κράτησε 2 ½ ώρες παρουσία 500 και πλέον φίλοι του βόλεϊ στο κατάμεστο κλειστό των Νοτίων Προαστίων ο πρωταθλητής, με πολλά προβλήματα για μια ακόμη μέρα, χρειάστηκε πέμπτο σετ για να κάμψει την αντίσταση της εκπληκτικής Θέτιδας που κέρδισε το χειροκρότημα.

Πύρρειος νίκη για τον πρωταθλητή στη Βούλα. Σε ένα ματς που κράτησε 2 ½ ώρες παρουσία 500 και πλέον φίλοι του βόλεϊ στο κατάμεστο κλειστό των Νοτίων Προαστίων ο πρωταθλητής, με πολλά προβλήματα για μια ακόμη μέρα, χρειάστηκε πέμπτο σετ για να κάμψει την αντίσταση της εκπληκτικής Θέτιδας που κέρδισε το χειροκρότημα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ (25-21, 25-23, 22-25, 24-27, 15-07) βγάζοντας στο πέμπτο σετ την εμπειρία του στο παρκέ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και συγκατοικεί με τον ΑΟ Θήρας και την Θέτιδα που γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Ολυμπιακό να κάνει 11 λιγότερα λάθη (43-32) και την Θέτιδα να πιέζει στην υποδοχή την Μέιφιλντ. Στο πέμπτο σετ μέτρησε η εμπειρία των παικτριών του Κοβάτσεβιτς που αν και ξεκίνησαν κυνηγώντας τον αντίπαλο τους (έχαναν 3-1), στη συνέχεια πίεσαν τον αντίπαλο τους και με σερί 4-0 μετέτρεψαν το 10-6 σε 14-6 με το σετ να τελειώνει 15-7.

Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.