Ιστορική νίκη για Χολαργό στην Κύμη

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας του μπάσκετ, πανηγύρισε ο Χολαργός, που πέρασε με 66-57 από τη Χαλκίδα κόντρα στην Κύμη.

Η ομάδα του Λυκογιάννη έπαιξε εξαιρετική άμυνα για τρία δεκάλεπτα, κρατώντας τους αντιπάλους σε 14, 10 και 11 πόντους σε πρώτη, δεύτερη και τέταρτη περίοδο αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφεραν και ανταπεξήλθαν στην αντεπίθεση της Κύμης (μείωσε μέχρι το 50-51), φτάνοντας τελικά σε εύκολη νίκη.

Νίκη που ήταν η πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες, φέρνοντας τον Χολαργό στο 3-5. Λοβ (16π), Τάλτον (14π) και Φιτζπάτρικ (12π) ήταν η τριάδα που ξεχώρισε για τους νικητές ενώ για την Κύμη που έμεινε στο 1-7 και πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόρτον με 17 πόντους και νταμπλ νταμπλ (10 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 14-17, 24-34, 46-51, 57-66

Κύμη (Κουτσός): Πουλιανίτης 3 (1/5 τρίποντα), Χόρτον 17 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαγκς 13 (2/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάμφορ 9 (1), Γουάσινγκτον 9 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τσιάρας, Στυλιανού, Τουντζιαράκης 2, Μητσιμπόνας, Χολμς, Λούις 4 (0/6 σουτ)

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 12 (2/6 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 4 (1/4 σουτ, 4 λάθη), Οκερεαφόρ 1, Αγκμπελέζε 5 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κοψίματα), Χόκινς 8 (3/9 σουτ), Κώττας 4, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Λοβ 16 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)