Ντεσάν: “Μας έλειπε η φρεσκάδα”

Ο Ντιντιέ Ντεσάν σε δηλώσεις του δικαιολόγησε τους παίκτες του για την μέτρια εμφάνιση με τις ΗΠΑ, λέγοντας πως έλειψε η φρεσκάδα λόγω την σκληρών προπονήσεων

Μιλώντας στο TF1 ο προπονητής της Εθνικής Γαλλίας Ντιντιέ Ντεσάν εξήγησε τους λόγους που οι “τρικολόρ” εμφανίστηκαν κάτω του μετρίου στο ματς με τις ΗΠΑ και την ισοπαλία με σκορ 1-1.

Χαρακτηριστικά είπε: “Είναι πάντα καλύτερο να νικάς, αλλά ήταν ένα ματς προετοιμασίας. Μας έλειψε η φρεσκάδα απέναντι σε μια ομάδα όπως οι ΗΠΑ που δε μας άφησαν πολλούς κενούς χώρους. Είχαμε πρόβλημα στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά και πάλι καταφέραμε να επανέλθουμε.

Προερχόμασταν από μια εξοντωτική εβδομάδα με σκληρές προπονήσεις. Πλέον σκεφτόμαστε το ματς με την Αυστραλία. Στα τρία παιχνίδια έπαιξα με το μάξιμουμ των παικτών και έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Πήραμε κάποια μαθήματα. Δε θα χρησιμοποιήσω απαραίτητα την ίδια εντεκάδα. Ελπίζω να είναι όλοι έτοιμοι από άποψη φυσικής κατάστασης για να μην σπαταλήσω κάποια επιλογή.”