Ο Άρης νίκησε την …Τζούριτς

Τι και αν η Μαρτίνα Γκούιτζι-Τζούριτς σκόραρε 35 πόντους! Ο Άρης χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση νίκησε τον Αίαντα με 3-2 σετ (25-23, 11-25, 25-22, 16-25, 15-07) φθάνοντας στην δεύτερη του νίκη στην Volleyleague σε 3 αγωνιστικές.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν το προβάδισμα στα σετ κατακτώντας στην λεπτομέρεια το πρώτο και το τρίτο, ισοφαρίστηκαν εύκολα από τον Αίαντα αλλά στο πέμπτο καθοριστικό σετ ξέφυγαν με 11-1 και έφθασαν άνετα στην κατάκτηση του με 15-7.  Ο Άρης παρουσιάστηκε με αρκετό άγχος και είχε πρόβλημα στην υποδοχή από το πιεστικό σερβίς του Αίαντα. Χουντίμα με 19 πόντους (18/36 επιθέσεις) και Γουγούση με 15 (11/27) ήταν οι κορυφαίες για τον γηπεδούχο με την Μοντάνιο να τελειώνει το ματς με 9 (8/30 επιθέσεις).  Ο Αίαντας στηρίχθηκε στην εκπληκτική για ένα ακόμη παιχνίδι Μαρτίνα Γκουίτζι – Τζούριτς. Η Ιταλίδα τελείωσε το ματς με 35 πόντους, 55.74% στην επίθεση (34/61 επιθέσεις) και 1 μπλοκ. Οι δύο ομάδες είχαν ισορροπία από τη γραμμή του σέρβις (από 10 άσσους), ο Αίας είχε ένα παραπάνω μπλοκ (9-8) και είχε καλύτερη επίθεση και υποδοχή, αλλά έκανε και 7 παραπάνω λάθη (36-29) από τον Άρη.

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Κουτουνίδης): Πήττα 4 (0/6 επ., 4 μπλοκ), Τζούριτς 5 (5 άσσοι), Μοντάνιο 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 53% υπ.), Μεταξά 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουγούση 15 (11/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντιμά 19 (18/36 επ., 1 άσσος, 31% υπ.) / Χίτζιου (λ, 43% υπ.), Πετρινόλη (λ), Μπάκα (0/2 επ.), Παπαδοπούλου, Ζωΐδου.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Χαμαλίδου 5 (0/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ, 17% υπ.), Ανδρονικίδου 6 (6/14 επ., 50% υπ.), Γκουίτζι 35 (34/61 επ., 1 μπλοκ), Κούση 7 (4/10 επ.,1 άσσος, 2 μπλοκ), Βλάχου 2 (2 άσσοι) / Ιακωβίδου (λ, 71% υπ.), Γιορανίδη 1 (μπλοκ), Αργυρίου 10 (7/9 επ., 3 άσσοι, 57% υπ.), Δαμιανίδου, Καλαγασίδου.