Πήρε το ντέρμπι η Ισπανία

Με κορυφαίο τον Κολόμ, η Ισπανία νίκησε την Σλοβενία στην πόλη Μπούργκος 92-84 και διατήρησε το αήττητο στον πρώτο όμιλο. Το Μαυροβούνιο επικράτησε στο Μινσκ της Λευκορωσίας με 91-67 κατακτώντας την πρώτη του νίκη στα προκριματικά.
Αργύρης Στεφανόπουλος
26/11/2017 • 22:33
Ηγέτης της Ισπανίας ο Κολόμ

Ένα εξάλεπτο ήταν αρκετό για να πάρει την νίκη η Ισπανία με 92-84 επί της Σλοβενίας. Από το 26ο λεπτό μέχρι και το 32ο, οι Ισπανοί έκαναν ένα επί μέρους 22-6, μετέτρεψαν το ρευστό 60-59 σε 82-65 και στην ουσία έβαλαν πρόωρο τέλος στον αγώνα. Ο Κίνο Κολόμ ήταν ο ηγέτης των νικητών με 25 πόντους και 9 ασίστ, ενώ πολύτιμη ήταν και η συμβολή του Σέρχι Βιδάλ που είχε 21 πόντους. Για τους πρωταθλητές Ευρώπης, ο Πρέπελιτς είχε 27 πόντους και ο Βίντμαρ 24.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-38, 73-65 και 92-84

Το Μαυροβούνιο νίκησε στο Μινσκ την Λευκορωσία, εύκολα με 91-67 και πέτυχε την πρώτη νίκη του. Από το τζάμπολ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά και ουσιαστικά τελείωσαν τον αγώνα στο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 55-31. Ο Ράντοβιτς είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους νικητές, με τον Σέκουλιτς να πετυχαίνει νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 10  ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Λιούτιχ σημείωσε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-55, 49-69 και 67-91

Πρώτη και αήττητη με 4 βαθμούς στον πρώτο όμιλο είναι η Ισπανία, Σλοβενία και Μαυροβούνιο έχουν από 3 και η Λευκορωσία έχει 2 βαθμούς στην τελευταία θέση.
24/09/2018 • 08:08