Το πήρε η Κίμκι!

Η Κίμκι κατέκτησε το τρόπαιο στο EuroCup για τη σεζόν 2011-12. Η ρωσική ομάδα, η οποία ήταν η «οικοδέσποινα» του φάιναλ φορ, που διεξήχθη στη Μόσχα, νίκησε 77-68 τη Βαλένθια στον τελικό της διοργάνωσης και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο στο EuroCup.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το τρόπαιο κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά ρωσική ομάδα, καθώς πέρυσι τον τίτλο πήρε η Ούνιξ Καζάν. Η Κίμκι απέκτησε το δικαίωμα να αγωνιστεί στην Ευρωλίγκα της σεζόν 2012-13, ενώ πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Ζόραν Πλάνινιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (9/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ και 3 λάθη σε 23 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα συμμετοχής.

Λόγω και της κρισιμότητητας του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η Κίμκι κατάφερε να προηγηθεί με εννέα πόντους (28-19) στο 14΄ και κατάφερε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα έως το ημίχρονο. Η ρωσική ομάδα έφτασε εκ νέου στο +9 (41-32) στις αρχές της τρίτης περιόδου, ωστόσο η Βαλένθια δεν παρέδωσε τα όπλα και στα μισά του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 44-43, χάρη σε καλάθι του Λίσουκ.

Η περίοδος έληξε με τις ομάδες να χωρίζουν μόλις δύο πόντοι (52-50 υπέρ της Κίμκι), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο συμβάδιζαν στο σκορ, στη «μάχη» τους για την κατάκτηση του τροπαίου, έως το 38΄. Τότε Κίμκι και Βαλένθια ήταν ισόπαλες 66-66, ωστόσο ακολούθησε σερί 7-0 της ρωσικής ομάδας (με τρίποντο του Φριτζόν και 4/4 βολές του Κουίν), η οποία προηγήθηκε 73-66, 49 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Αυτή η εξέλιξη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Κίμκι, οι παίκτες της οποίας έδειξαν ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα στον εναπομείναντα χρόνο, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-30, 52-50, 77-68.
Διαιτητές: Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Χριστοδούλου (Ελλάδα), Βιατόρ (Γαλλία)

ΚΙΜΚΙ: Φριτζόν 9 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Λόντσαρ 14, Κουίν 11 (1), Μόνια 2, Πούσκοφ 4, Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 6, Κελάτι 5 (1), Πλάνινιτς 19, Νίλσεν 2.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μάρκοβιτς 1, Νιούλεϊ, Κλαβέρ 5 (1), Λίσουκ 16, Φαβεράνι 4, Μαρτίνεθ 9, Πιετρούς 3 (1), Ντε Κολό 7 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 23 (2).