«Εκτέλεσε» τον Άρη ο Κολοσσός (video)

Με κορυφαίο τον Χρήστο Σαλούστρο και «βομβαρδισμό» πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (13/28 τριπ.), ο Κολοσσός νίκησε 76-70 τον Άρη στη Ρόδο για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Οι Νησιώτες χάρη σε ένα «ξέσπασμα» στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να «χτίσουν» διψήφια διαφορά, την οποία σταδιακά διεύρυναν και έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο στη Ρόδο ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Ναι μεν στο ξεκίνημα του ο Άρης ήταν πιο δραστήριος και κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας (12-18), όμως οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορρόπησαν τον ρυθμό και προσπέρασαν (20-18) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Κολοσσός μπήκε πιο «ζεστά», ξέφυγε ακόμη και με +10 (30-20), όμως ο Άρης είχε απαντήσεις και με επιμέρους σκορ 10-2, μείωσε σε 32-30, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι δύο ομάδες παρουσίασαν πολύ νωθρό πρόσωπο, ωστόσο τα πάντα άλλαξαν όταν ο Κολοσσός πήρε μπρος πίσω από τη γραμμή των 6.75μ.. Οι γηπεδούχοι που έμοιαζαν ασταμάτητοι, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (46-35) και τη διατήρησαν (53-42) αφού ο Άρης δεν είχε αντίδραση. Ο Κολοσσός συνέχισε με τον πόδι πατημένο στο… γκάζι και στην τέταρτη περίοδο και πολύ γρήγορα ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (59-42). Κάπου εκεί, κατέβασε… ταχύτητα, κάτι το οποίο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Άρης για να επιστρέψει στο ματς, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να «ροκανίσει» τη διαφορά στο τελικό 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-30, 53-42, 76-70

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7 (2), Λίντεν 2, Άχονεν 14 (2), Σαλούστρος 16 (4), ΜακΓκί 9, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 2, Γεωργαλλής 3, Ρέλεφορντ 7, Λιούις 10 (3).

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 6 (2), Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 8, Χάγκινς 5, ΜακΝίλ 20 (2), Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 4, Δίπλαρος, Ζάρας 6 (2), Κοέν 4, Μούρτος 4, Σίμτσακ.