Δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ (video)

Την τρίτη ήττα του στο Last32 του Eurocup γνώρισε ο ΠΑΟΚ, στη Γερμανία συγκεκριμένα, από την Όλντενμπουργκ με 83-71. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν ανταγωνιστικοί οι Θεσσαλονικείς.

Έτσι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έμεινε μονάχα με την εντός έδρας επικράτηση επί της Λιμόζ στο γκρουπ και ζευγάρωσε τις ήττες της από την
EWE, από την οποία είχε ηττηθεί και στην Πυλαία την προηγούμενη αγωνιστική με 81-68. Πλέον τα πράγματα ζορίζουν πολύ για τον «Δικέφαλο» που έπεσε στο 1-3, αντίθετα οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 3-1 στον Όμιλο I. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί ουσιαστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξαν ισόπαλοι στο σκορ 24-24.

Ακόμη και στο 20λεπτο η διαφορά ήταν σε μονοψήφιο νούμερο, με το μεγάλο «μπαμ» να το κάνουν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο «τρέχοντας» επί μέρους σκορ 26-10. Από το -25 ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αποφυγή της συντριβής, την οποία γλίτωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο με δικό του επί μέρους σκορ 9-22. Αξιομνημόνευτη είναι η παρουσία των φίλων της ελληνικής ομάδας που είχε δική της εξέδρα στο Όλντενμπουργκ. Για τους νικητές φοβερός ήταν ο Κρις Κράμερ με 23 πόντους, με τους Ντάγκινς, Πόλντινγκ και Αλεξαντρόφ να τον ακολουθούν σε απόδοση έχοντας από 12. Για τον ΠΑΟΚ οι Μάρκοβιτς και Ντούβνιακ είχαν από 11, ενώ Βασιλειάδης και Χάτσερ σταμάτησαν στους 10.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 48-39, 74-49, 83-71.