Με μάγκικη ανατροπή ο Ολυμπιακός στα ημιτελικά

Σύρος αποστολή: Παντελής Λώλης
Με ανατροπή βγαλμένη από τους περσινούς ημιτελικούς κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας που φιλοξενείται στη Σύρο.

Σύρος αποστολή, Παντελής Λώλης
Με ανατροπή βγαλμένη από τους περσινούς ημιτελικούς κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ (21-25, 20-25, 25-17, 25-21, 15-10) τον Παμβοχαϊκό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας που φιλοξενείται στη Σύρο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν 2-0 σετ από τον ανώτερό τους Παμβοχαϊκό αλλά βρήκαν τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να γυρίσουν τούμπα το ματς. Ηγέτης του Ολυμπιακού ο Χιμένεζ ενώ σημαντική ήταν η προσφορά στο μπλοκ των Πετρέα και Ανδρεάδη αλλά και του Κοκκινάκη στην υποδοχή και στην επίθεση. Ήταν το τρίτο φετινό ματς Ολυμπιακού-Παμβοχαϊκού που κρίθηκε στα πέντε σετ και η δεύτερη νίκη της ομάδας του Καλμαζίδη.

Ο Παμβοχαϊκός μετά το 7-3 του Ολυμπιακού έκανε το τέλειο πρώτο σετ. Με μπλοκ από γρανίτη, σερβίς που δεν απαντήθηκε ποτέ από την υποδοχή του Ολυμπιακού η ομάδα του Ζαλμά προηγήθηκε μέχρι και με 5 πόντους διαφορά, 20-15 για να κλείσει το σετ με 25-21. Ο Καλμαζίδης στο δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Κοκκινάκη ακραίο αντί του υστερήσαντα Φιγκερόα. Η αλλαγή σουλούπωσε την πίσω ζώνη του Ολυμπιακού που άρχισε να ρισκάρει και στο σέρβις δημιουργώντας προβλήματα στους υποδοχείς του Παμβοχαϊκού. Οι «ερυθρόλευκοι» με αποτελεσματικό τον Χιμένεζ προηγήθηκαν με 13-11 αλλά τα σερβίς του Ντουσάρμ έφεραν το ματς στα ίσια (13-13).

Στο 16-16 ήρθε η μεγάλη αντεπίθεση για τον Παμβοχαϊκό. Με σερί 9-4 η ομάδα του Ζαλμά έγραψε το 25-20 και παράλληλα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους νταμπλούχους. Δύο μονά μπλοκ των Ποτότσνικ και Ντουσάρμ σε Χιμένεζ και Νοβότνι αντίστοιχα,  πέρασμα του Μπεκιάρη και πολλά «ερυθρόλευκα» λάθη ήταν τα κλειδιά της επικράτησης των παικτών του Παμβοχαϊκού.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός τα έπαιξε όλα για όλα. Στο 5-5 άρχισε να παίζει μπλοκ, οι παίκτες του Ζαλμά έκαναν λάθη με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να ξεφύγουν με 17-12 από 13-12. Εκεί τελείωσε και το σετ με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-17 και να μειώνει σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν πολύ .σκληρό σετ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην φάση του 21-19. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 6-3 αλλά ο Ολυμπιακός με ισχυρό μπλοκ πέρασε μπροστά με έναν πόντο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, 16-15. Ο Ντουσάρμ ενώ ξεκίνησε ορεξάτος σε αυτό το σετ έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην γάμπα του αριστερού του ποδιού με τον Στοιβαχτή να τον «προφυλάσσει».

Η ομάδα του Ζαλμά προηγήθηκε με 19-18 αλλά ο Ολυμπιακός πέρασε εκ νέου μπροστά με κόντρα επίθεση του Κοκκινάκη και άουτ των Καραγιάννη και Ντουσάρμ για το 22-19. Στην επίθεση του Ντουσάρμ οι παίκτες του Παμβοχαϊκού διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ο πρώτος ρέφερι Καραμπέτσος απέβαλε από τον αγώνα τον λίμπερο Χρήστο Δημητρακόπουλο και το σκορ έγινε 23-19 με το σετ να ολοκληρώνεται στο 25-21. Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παμβοχαϊκού, προηγήθηκε 8-4 και σφράγισε τη νίκη με 15-10 μέσα σε παραλήρημα από τους 100 Συριανούς φίλους του.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 9 (8/21 επ., 59% υπ. – 41% άριστες), Ποτότσνικ 21 (17/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 32% άριστες), Στιβαχτής 2, Ντουσάρμ 13 (11/33 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (71% υπ. – 53% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ 1, Μπάκας 1, Λιόντας, Μιχαήλογλου.
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 25 (22/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Νοβότνι 13 (11/26 επ., 54% υπ. – 25% άριστες), Ανδρεάδης 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ), Φιγκερόα 3 (3/9 επ., 80% υπ. – 40% άριστες), Κουζούνης –λ 71% υπ. – 44% άριστες / Κοκκινάκης 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες, Κανέλλος 1, Σωτηρίου, Λιβαθηνός,