Ένα βήμα πιο κοντά

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 84-67 του ΠΑΟΚ εντός έδρας και θέλει άλλη μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς της Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ο Παππάς με 17 πόντους, 11 είχε ο Σίνγκλετον και από 10 οι Τζέιμς και Λεκαβίτσιους. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα στα ριμπάουντ με 46, 14 εκ των οποίων επιθετικά.

Ο ΠΑΟΚ, που είχε τον Πέτεγουεϊ με 11 πόντους και τον Ζάρα με 9, θα προσπαθήσει να μειώσει την ημιτελική σειρά σε 2-1 στην έδρα του την προσεχή Τρίτη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ευστοχία από την γραμμή των τριών πόντων και με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον και ένα του Τζέιμς προηγήθηκε με 9-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν όμως να εκτελούν με τον ίδιο τρόπο και με άστοχα σουτ έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να κάνει δικό του σερί και να ισοφαρίσει 9-9 στο 5′. Νέο σερί των «πράσινων» έφερε το σκορ στο 16-9,  με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόνο με τρίποντα και βολές μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Στο 1′:16” για το τέλος της περιόδου ήρθε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με 21-11, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 24-13.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε την δεύτερη περίοδο με μικρό σερί 4-0 μειώνοντας και παρ’ όλο που ο Λεκαβίτσιους με τρίποντο έφερε την διαφορά και πάλι στο +10 (27-17), ένα σερί άστοχων βολών και μία τεχνική ποινή στον Βουγιούκα για διαμαρτυρία επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο 27-23, 6:30 πριν το ημίχρονο. Κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει περισσότερο, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί την διαφορά κοντά στο +10, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και φέρνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, έστω και αν συνέχισε να σπαταλά βολές. Με τον ΠΑΟΚ πλέον να είναι φορτωμένος με φάουλ και τον Λοτζέσκι να μπαίνει στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +14 (39-25) για πρώτη φορά, 1:46 πριν από τη λήξη της περιόδου. Ο Παππάς πήρε το όπλο του στην συνέχεια και με πέντε σερί πόντους ανέβασε την διαφορά στο 44-29 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Τελικά, οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα μέχρι εκείνη την στιγμή (46-30).

Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που ξεχώρισε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ανοίγοντας το σκοράρισμα με τρίποντο για το μέγιστο της διαφοράς στο 49-30, ενώ συνέχισε να βομβαρδίζει στην συνέχεια, κάνοντας το 54-37 έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η διαφορά ανέβηκε και στο +20 για τους γηπεδούχους λίγο πριν από το τέλος της περιόδου, με τους «πράσινους» να την ολοκληρώνουν με 62-44.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +20 με Βουγιούκα κάτω από το καλάθι, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Πέτεγουεϊ και έκανε σερί 5-0. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν πάλι λύσεις και ξεπέρασαν το +20 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο μέσο της περιόδου (75-54), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11, Ρίβερς 3, Τζέιμς 10, Γκιστ 2, Καλάθης 9, Παππάς 17, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10, Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 6.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6, Χαραλαμπόπουλος 8, Γκος 4, Πέτεγουεϊ 11, Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9, Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.