Έσπασε το ρόδι η Ζάλγκιρις, 83-78 την Αρμάνι (video)

Σ’ ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα, η Ζάλγκιρις πέτυχε την πρώτη της εντός έδρας νίκη, υποχρεώνοντας την Αρμάνι στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα.

Οι Ιταλοί με Τζέιμς και Γκουντάιτις σε κέφια, ήλεγχαν την αναμέτρηση μέχρι το 14ο λεπτό, όταν ήταν μπροστά με 7 πόντους, 22-29. Ακολούθησε όμως ένα εντυπωσιακό 18-0 για τους Λιθουανούς, με την Αρμάνι να ολοκληρώνει το 10λεπτο με επιθετικό απολογισμό 8 πόντων, για το 50-31 του ημιχρόνου.

Το τρίτο 10λεπτο έφερε το ξέσπασμα για την ομάδα του Πιανιτζιάνι, η οποία έβαλε 27 πόντους, αλλά από την άλλη πλευρά ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ασταμάτητος. Το 60-58 του 30ου λεπτού άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, οι οποίοι παρέμειναν έτσι μέχρι το 77-75, 1.20 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ακολούθησαν κακές ιταλικές επιλογές στην επίθεση, με την Ζάλγκιρις να βρίσκει 5 αναπάντητους πόντους για το 82-75 που τελείωσε το ματς. Η τελική διαφορά έκλεισε στους 5 πόντους, 83-78.

Καταπληκτικός ο Ντέιβις με ατομικό ρεκόρ πόντων, 27, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Η Αρμάνι είχε 4 διψήφιους με τον Τζέιμς να βάζει 17, αλλά να είναι άστοχος με 6/17 σουτ.